Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Sırbistan’ın siyasi konumunun “hiç bu kadar zor olmadığını“ ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarıyla “daha da karmaşık“ hale geldiğini söyledi.

Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile yaptığı görüşmeden sonra Vucic, Sırbistan’ın Ukraya’daki krizin ardından ortaya çıkan durumun içinden çıkılmasının “neredeyse imkansız“ olduğunu söyledi.

Vucic gazetecilere verdiği demeçte, “Biz Ukrayna’ya yapılan saldırının üçüncü günü stratejik tutumlarımızı açıkladık. Sırbistan 71 gündür aynı konumda. Dün Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile yaptığım konuşmada da bunu gizlemedim.“ dedi. 

Vucic, Sırbistan’ın Avrupa yolunda olduğunu ve askeri açıdan tarafsız kalacağını tekrarladı.

Vucic, “Almanya her bakımdan Avrupa’nın en güçlü ülkesi, onların Kosova‘ya karşı tutumunu seçemeyiz veya değiştiremeyiz. Alman yetkililerin görüşmelere gösterdiği yoğun ilgiden memnunum.“ dedi.

Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile dün akşam Berlin’de gerçekleşen görüşmenin “çok zor olduğunu“ söyledi ve Sırbistan ve Kosova arasındaki teknik diyaloğun 13 Mayıs’ta Brüksel’de devam edeceğini açıkladı.

Balkan News

Önceki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Panama’yı ziyaret etti

Sonraki Haber

Bulgaristan eski başbakanı Yanev yeni parti kurdu