Vucic: Tek şart Sırp Belediyeler Birliği

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile diyaloğun ilerleyebilmesi için tek şartın Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) kurulması olduğunu söyledi.

Vlasina Gölü’nü ziyaret eden Vucic, Kosova ile ilişkilerin normalleştirilmesi adına 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlenecek toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vucic, Kosova ile Sırbistan arasında AB arabuluculuğunda imzalanan Brüksel Anlaşmasının hükümlerinden biri olan ZSO’nun, Kosova diyaloğunun olmazsa olmazı olduğunu ifade etti.

Ohri’deki toplantıya katılacağını açıklayan Vucic, “Birilerinin bizi müzakerelere katılmayı reddeden deliler gibi tanıtmasına izin veremem.” dedi.

ZSO konusunda görüşünü Ohri’deki toplantıda da dile getireceğini anımsatan Vucic, “Gidip aynı şeyleri onlara da söyleyeceğim. Söylediklerimi duymayıp bilmediklerini mi düşünüyorsunuz. Tüm açıklamalarım üç dakika içinde onlara servis ediliyor. İster kabul ederler ister etmezler, daha fazla zamanımızı çalmasınlar.” diye konuştu.

Müzakerelerin amacını anlayamadığını belirten Vucic, “Beni gelini ve damadı olmayan bir düğün konvoyuna davet ediyorlar. Bunun amacını anlayamıyorum. Her şey anlamsız kalıyor. Herkesin susması ve tepki göstermemesi beni hem rahatsız ediyor hem de üzüyor. Bakacağız, biz Sırplar muhtemelen yine bir şeylerin suçlusu olacağız.” ifadelerini kullandı.

Vucic, AB’nin Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ın bugün ve yarın Sırbistan’da temaslarda bulunacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Avrupa’nın 5 büyük liginde görünüm

Read Next

BM, Türkiye’deki depremlerde tarihinin en büyük arama kurtarma operasyonunu koordine etti