Sırbistan tarafından Kuzey Makedonya’ya hibe edilen aşılar bugün Tabanovce sınır kapısında düzenlenen törenle Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç tarafından Başbakan Zaev’e teslim edildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç bugün Tabanovce sınır kapısında gerçekleşen aşı teslimatı sırasında yaptığı konuşmada, Sırbistan’ın Makedon halkına dostluk göstermekten ve bu dostluğun gelişerek en yakın komşular ve en iyi dost olarak yaşamaktan başka çıkarı olmadığını söyledi.

Aşı tedarik ettiklerinden dolayı mutlu olduklarını kaydeden Vuçiç, “Bunu 10 gün daha erken de yapabilirdik fakat aşı ihracat ehliyeti ile ilgili karmaşık süreçler ortaya çıktı. Sırbistan’ın, Makedon halkı ile dostluk dışında hiçbir çıkarı yok. Arkadaşlığımızın ilerlemesi ve en yakın komşularımız ve en yakın dostlarımız olarak yaşamamız dışında hiçbir şeyle ilgilenmiyoruz. Gerçek dost, kolay zamanda değil zor zamanda yanınızda olandır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev de 4 bin Pfizer aşının kardeş Sırbistan’ın değerli dostluk eylemi olduğunu ve sipariş ediler gelene kadar ilk yardım olacağını söyledi.

Kuzey Makedonya’daki Sırp asıllı milletvekillerine teşekkür eden Zaev, “Bu dayanışma ve destek bölgedeki en yakın komşuya ilk yardım geleneğinin bir ifadesidir. Sözkonusu eylem, Makedonya ile Sırbistan arasındaki ilişkilere parlak bir bakış açısı veriyor” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Sırbistan’dan ilk doz aşılar geldi

Sonraki Haber

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde 13 vatandaş şehit oldu