Vuçiç: Sırbistan, Kosovalı Sırplara yapılan saldırıları eli kolu bağlı izlemeyecek

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da hükümet ve cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e destek mitingi yapıldı.

Birbiri ardına yaşanan silahlı saldırıların ardından hükümet karşıtı protestolarla sarsılan Sırbistan’da hükümet ve Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic yanlıları, başkent Belgrad’da kalabalık bir miting tertipledi.

Sabah saatlerinden itibaren ülkenin her yerinden otobüslerle Belgrad’a gelen vatandaşlar, şiddetli yağışa rağmen Sırbistan Parlamentosu önünde akşam saatlerinde başlayan “Umudun Sırbistanı” başlıklı mitinge yoğun ilgi gösterdi.

Kalabalığa seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, silahlı saldırılarla yaşanan trajediyi istismar eden politikacıların tek amacının kendisini ve Sırbistan hükümetini devirmek olduğunu söyledi.

Kosova’da barışın devam edeceği her bir saniye için mücadele etmeye devam edeceğini söyleyen Sırp lider, diğer taraftan Sırbistan’ın Kosovalı Sırplara yapılacak saldırıları eli kolu bağlı izlemeyeceğini söyledi. Vucic, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginlik nedeniyle mitingin hemen ardından Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı gerçekleştirileceğini açıkladı.

Vucic, parti liderliğinden çekildiğini açıkladı 

11 yıl ülkesine ve halkına özverili bir şekilde hizmet ettiğini ve 11 yıl boyunca Sırp İlerleme Partisi’ne (SNS) liderlik ettiğini söyleyen Vucic, yarından itibaren parti liderliğinden ayrılacağını duyurdu. Vucic, parti liderliğini devredecek olmasına rağmen SNS’nin üyesi olarak kalmaya devam edeceğini ifade etti. Muhtemelen hayatı boyunca ikinci bir defa bu boyutta bir kalabalığa seslenmeyeceğini söyleyen Vucic, “Endişelenmeyin, hiçbir yere gitmiyorum. Sırbistan için mücadele etmeye devam edeceğim” dedi. Vucic, ülkenin kaderini etkileyecek iki ile üç yıllık zorlu dönemde Sırbistan için mücadele etmek amacıyla partiler üstü bir halk hareketi kuracağını duyurdu.

Dacic: “Vucic’ten vazgeçmeyeceğiz” 

Mitingde konuşan Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivitsa Dacic, son dönemde meydana gelen toplu saldırıların siyasi amaçlara alet edildiğini söyleyerek muhalefetin sokak gösterileriyle iktidarı ele geçirmesine izin vermeyeceklerini ve Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’ten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Mitingde Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik de kalabalığa seslendi. Sırbistan’ın istikrarlı ve güçlü olmasını istediklerini ve bunun için Aleksandar Vucic’i desteklediklerini söyleyen Dodik, sözlerini “yaşasın Sırbistan, yaşasın Sırp Cumhuriyeti, yaşasın Rusya” sözleriyle bitirdi.

Macaristan’dan destek

Mitinge destek veren Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da Sırpça gerçekleştirdiği konuşmasında Sırbistan ve Macaristan’ın iki kardeş ülke olmasını Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e borçlu olduklarını söyledi. Sırbistan ve Macaristan’ın benzer imtihanlardan geçtiklerine ve iki ülkenin de uluslararası toplumdan baskı gördüklerine dikkat çeken Szijjarto, “Sırbistan ve Macaristan, kendilerine dikte edileni takip etmedikleri için saldırıya uğruyor. Saldırılar gelecekte de durmayacak. Biz Macarlar ve Sırplar, kendi milli yolumuzu takip ettiğimiz ve başarılı olduğumuz için saldırıya uğruyoruz. Fakat biz güçlü bir Sırbistan ve güçlü bir Macaristan inşa etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanınıza yardımcı ve destek olmaya devam ediniz” diye konuştu.

Sırbistan’da toplu katliamların ardından başlayan hükümet karşıtı protestolar, Cumartesi günü devam edecek.

İHA

Read Previous

Arnavutluk’un doğum oranı otuz yılın en düşük seviyesine indi

Read Next

Türk mutfağının lezzetleri Karadağ’da tanıtıldı