Vucic: “Sırbistan, Doğu ile Batı’nın vekalet savaşına sahne oluyor”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Doğu ile Batı’nın vekalet savaşına sahne olduğunu söyledi.

Vucic, Belgrad’da yapılması planlanan Avrupa Onur Yürüyüşü’nün ertelenmesinin ardından Reuters’a verdiği röportajda, Sırbistan’ın, bir yandan Avrupa Birliği’ne (AB) yaklaşmaya çalışırken, öte yandan Rusya ve Çin ile olan ilişkilerini muhafaza etmeye çalıştığını ve muazzam bir denge kurmak için çabaladığını ifade etti.

Onur Yürüyüşü’ne karşı düzenlenen protestolarda, her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fotoğraflarını taşıyan kişiler bulunsa da protestonun birilerinin aracılığıyla düzenlendiğini söyleyemeyeceğini belirten Vucic, “Ancak Sırbistan’ın, Doğu ile Batı’nın vekalet savaşına sahne olduğu bir gerçektir.” şeklinde konuştu.

Ülkesinin, hem Doğu hem de Batı’yla iyi ilişkiler kurarak dengeyi korumaya çalıştığını aktaran Vucic, “Yara almadan ayakta kalmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kosova meselesine de değinen Sırp lider, “Umarım sözde bağımsız Kosova’yı destekleyen ülkeler, Priştine rejimini bölgede çatışma çıkarmaktan vazgeçirir, zira bölgede başka sorunlar da mevcut.” değerlendirmesinde bulundu.

Balkan News

Read Previous

Büyük Zafer’in 100. yılı coşkuyla kutlanıyor

Read Next

Dünya Kayıplar Günü’nde Kosova’dan Sırbistan’a çağrı