Vucic, Putin’i savundu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Uluslararası Ceza Mahkemesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için yakalama kararı çıkarmasını eleştirdi.

Vucic, savaş suçları nedeniyle Putin hakkında yakalama kararı çıkarılmasının siyasi açıdan kötü sonuçları olacağını ve Ukrayna’da barışı zorlaştıracağını savundu.

Vucic, “Benim sorum, kendisini en ağır savaş suçlarıyla suçlamışken kiminle müzekere yürüteceksiniz? Rusya’nın bir ayda, üç ayda ya da bir sene içerisinde mağlup edilebileceğine gerçekten inanıyor musunuz?” diye konuştu.

Kararın amacının Putin’le görüşmeyi zorlaştırmak olduğunda şüphe olmadığını ileri süren Vucic, Putin’in Sırbistan’a gelmesi halinde tutuklanıp tutuklanmayacağı konusundaki soruya, “Bu manasız bir soru. Ukrayna’daki çatışma devam ettikçe Putin’in gidebileceği hiçbir yer olmadığı açık” dedi.

Dodik’ten benzer açıklama

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Entite Başkanı Milorad Dodik de mahkeme kararının siyasi gerginlikten başka hiçbir getirisi olmayacağını savundu. 

Dodik, “Bu mahkemeler her zaman siyasi nüfuz altında oldu. Bunun bugün böyle olmadığını düşünmeye gerek  yok” diye konuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kurti, Priştine’de Türkçe eğitim veren okulu ziyaret etti

Read Next

Balkanlar’ın en mutsuz ülkesi Makedonya