Vucic: “NATO’ya karşı kazanamayız”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Kosova’da NATO’ya karşı kazanamayacağı için barışçıl yolları tercih edeceğini söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların haklarının ihlal edildiğini iddia ederek, “Bu konuda ne yapabilirim. Tankları mı yollayayım? Yapamam. NATO’ya karşı kazanamayız” diye konuştu.

Sırbistan Radyo ve Televizyonu’na (RTS) konuşan Vucic, Kosova hükümetinin Sırp Belediyeler Birliğine ilişkin anlaşmayı asla uygulamama taktiği izlediğini ileri sürdü. Bu çerçevede olay çıkması için Kosovalı Sırpların kışkırtıldığını söyleyen Vucic, “Kuzeydeki en yetenekli gençleri hapsediyorlar. Son üç gün içerisinde elleri kelepçeli üç Sırp, sınırı geçerek Kosova polisinden kaçtı. Bugün Ştrpçe’de hentbol takımının koçunu hapse attılar” dedi.

Kosova’da Sırpların 23 Nisan’da Sırp yoğunluklu belediyelerde gerçekleştirilecek erken yerel seçimi boykot edeceklerini söyleyen Vucic, “24 Nisan günü ne olacak? Hiçbir şey. Kuzey Mitroviçe’de Kurti iktidara sahip olacak. Arnavut nüfusunun yüzde 2 olduğu bir yerde nasıl bir demokrasi ve nasıl bir meşruiyet olabileceğini siz düşünün. Peki Sırplara ne olacak? Kötü. Ne olabilir. Tıpkı işgal altındaymış gibi olacaklar. İnsanlar bu yüzden endişeli” dedi.

Kosova’yı Sırpların katılmayacağı bir yerel seçim organize etmekle suçlayan Vucic, “Peki bu durumda ne yapabilirim? Tankları mı yollayayım? Yapamam. NATO’ya karşı kazanamayız. Yapamam ve insanlar ölsün istemiyorum. Sorunları barışçıl yollardan çözmek istiyorum. Normelleşme olsun istiyorum” diye konuştu.

İHA / Balkan News

Read Previous

OHR’den soykırımı inkar eden Dodik’i yargılama çağrısı

Read Next

Bosna Hersek’teki göçmenlere ramazanda her gün iftar veriliyor