Vucic: Kurti bölgeyi kan gölüne çevirmeye çalışıyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliğin tek müsebbibinin Kosova Başbakanı Albin Kurti olduğunu belirterek, Kurti’nin amacının bölgeyi kan gölüne çevirmek olduğunu söyledi.

Kosova’da son yaşanan gelişmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Vucic, Kurti’nin, Kosova’da gerginlik yaratarak Kosovalı Sırplar ile NATO arasında büyük bir çatışma çıkarmaya çalıştığını ifade etti.

Vucic, ordu mensuplarının gerek görülen yerlere konuşlandırıldığının altını çizerek, “Bu gece onları ziyaret edeceğiz, Sırpların katledilmesine izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kosovalı Sırplara NATO ile çatışmaya girmeme çağrısında bulunan Vucic, “Korktuğumuz için değil, Kurti’nin en büyük isteğini yerine getirmemek için. Protestolarını sakin bir şekilde yapsınlar, Arnavut işgalcilere oturdukları yerden sükunetle karşı çıkmaları durumunda kimse onları alt edemez.” ifadelerini kullandı.

Batı ülkelerinin Kurti’yi uyarması gerektiğini söyleyen Vucic, “Aksi takdirde hepimiz için çok geç olabilir.” dedi.

Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplar, son günlerde artan gerginlik nedeniyle bölgedeki mevcudiyetini artıran KFOR ile çatıştı.

Yerel medyada çıkan haberlerde, KFOR güçlerinin, Zvecan Belediyesi önünde toplanan Sırp göstericileri dağıtmaya çalıştığı ifade edilirken, KFOR’un uyarılarına rağmen belediye binasından uzaklaşmayı kabul etmeyen Kosovalı Sırplara, cop, gözyaşartıcı ve ses bombası ile müdahale edildiği kaydedildi.

Göstericilerin, KFOR güçlerine şişe ve taş fırlatarak karşılık verdikleri belirtilirken, çatışma esnasında özel bir aracın kundaklandığı aktarıldı.

Kosova Özel Polisinin (ROSU) de dahil olduğu çatışmalarda her iki taraftan da yaralıların olduğu kaydedilirken, olay yerine intikal eden ambulans ekiplerinin, çatışmada yaralananlara yerinde müdahale yaptığı bildirildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, suç çetelerine dönüşen Sırp yasa dışı yapıların ROSU ve KFOR görevlilerinin yanı sıra basın mensuplarına da saldırdığını anımsatarak,  bu kabul edilemez şiddet eylemlerinin herkes tarafından kınanması gerektiğini savundu.

Osmani, “Vucic’in Kosova’nın kuzeyini istikrarsızlaştırma yönündeki emirlerini yerine getirenler adaletle yüzleşmeli.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın kuzeyinde 23 Nisan’da düzenlenen erken genel seçimlerin ardından son günlerde gerilim artarken,  bölgede yaşayan Sırplar, yeni Arnavut belediye başkanlarının göreve başlamasını engellemek için Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç’teki belediye binaları önünde toplanarak protesto düzenliyor.

Sırpların, Kosova polisinin belediye binalarından çekilmesini ve yeni seçilen Arnavut belediye başkanlarının görevlerine başlamamasını talep etmeleri üzerine Kosova polisi ve KFOR, bölgedeki mevcudiyetini artırdığını açıklamıştı.

Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında 26 Mayıs’ta yaşanan arbedede 5 polis hafif yaralanırken  4 polis aracının da zarar gördüğü bildirilmişti.

Sırbistan, yaşanan gelişmelerin ardından orduya teyakkuz emri vererek, ordu mensuplarını Kosova sınırında konuşlandırdığını açıklamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’den Kosova açıklaması: Yaşananları endişeyle takip ediyoruz

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı yolladı