Vucic: Kosova nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayamayız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sadece Rus gazına olan bağımlılık nedeniyle değil Kosova meselesi nedeniyle de Rusya’ya yaptırım uygulayamayacaklarını söyledi.

Vucic, Rusya’ya yaptırım uygulayarak BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın desteğini kaybetmek istemediklerini açıkladı.

Globsec güvenlik konferansında Sırbistan ve AB arasındaki ilişkilere ilişkin bir panelde konuşan Vucic, Sırbistan halkının yüzde 42’sinin Ukrayna’daki çatışmanın yanlış olduğunu, yüzde 76’sının ise Rusya’ya yaptırım uygulanmasına karşı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Sırbistan’ın siyasi ve hukuki olarak prensipli bir tavır benimsediğini savunan Vucic, “Çünkü Sırbistan her zaman Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana oldu. Fakat sormak istiyorum, niçin bugün Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi konusunda sesi çıkanlar aynını 1999’da yapmadı?” diye konuştu.

Sırbistan’ın Rusya ile gaz anlaşması yaparak yaptırımları ihlal ettiği suçlamalarını reddeden Vucic, gaz ticareti konusunda hiçbir yaptırım mevcut bulunmadığını söyledi. Sırbistan’ın gaz olmadan yapamayacağını ifade eden Vucic, doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

AB ve Batı Balkanlar Liderleri 23 Haziran’da Brüksel’de bir araya gelecek

Read Next

FETÖ şüphelileri Yunanistan’a kaçarken yakalandı