Vucic: Kışlalarımızda casusluk yapılmasına müsaade etmeyiz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ordunun kışlalarını görüntüleyen dronlara daha önce de rastladıklarını ifade ederek, “Kışlalarımızda casusluk yapılmasına müsaade etmeyiz.” dedi.

Sırbistan ordusunun farklı silah ve savunma araçlarını test ettiği ‘Manevra 2022’ isimli askeri tatbikata katılan Vucic, Sırbistan ordusunun, Kosova sınırında bulunan Raska Kışlası’nı görüntülediği gerekçesiyle düşürdüğü dron hakkında açıklamada bulundu.

Sırbistan’ın artık çok daha güçlü bir ülke olduğunu anımsatan Vucic, “Dünyanın en güçlü ülkeleriyle başa çıkacak kadar güçlü olmasak da Sırbistan’ın bugün sahip olduğu güç, eskisiyle karşılaştırılamayacak seviyede. Fakat mevzu güç değil, politika. Barışı muhafaza etmeyi başarabilecek miyiz, bizim önceliğimiz bu ve bu konuda elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

Sırbistan ordusuna ait kışlaların daha önce de görüntülendiğini aktaran Vucic, bu konuda uyarıda bulunduklarını ve kışlalarda casusluk yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Vucic, NATO’ya ait dronların da dün Brnjak ve Jarinje sınırlarında uçtuğunu belirterek, “NATO, tüm prosedürlere saygı gösteriyor, onları da fark ettik ancak BMGK’nın 1244 sayılı kararı ve Kumanovo Anlaşmasına göre onları düşürmeye hakkımız yok. O dronların orada uçma amacı fotoğraf çekmek veya misket oynamak değildi, başka amaçları vardı.” ifadelerini kullandı.

Sırp lider, dronların kime ait olduğu kesin olarak tespit edilene kadar bu konuda açıklama yapmayacaklarını vurguladı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Scholz’dan Kosova-Sırbistan ilişkilerinin normalleşmesini hızlandırın çağrısı

Read Next

Yunanistan açıklarında batan göçmen teknesinde 13’ü çocuk 20 kişi öldü