Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog’a İsrail’in Kosova’nın bağımsızlığını tanımasının Sırbistan’ı hayal kırıklığına uğrattı.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre Salı günü İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüşen Vuçiç, Sırbistan’ın duyduğu hayal kırıklığına rağmen İsrail’in yeni yönetimi ile ilişkileri geliştirmek istediğini ifade etti. Açıklamaya göre Vuçiç, Sırbistan’ın İsrail’den Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogu desteklemesini beklediğini de ifade etti.

İsrail ve Kosova, 1 Şubat 2021 tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişki tesis etmiş ve bu adımı Kosova’nın işgal altındaki Kudüs’te büyükelçilik açma kararı izlemişti.

4 Eylül 2020’de ABD’nin başkenti Washington’da imzalanan anlaşma çerçevesinde Sırbistan’ın da İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması öngörülüyordu fakat Kosova’yı tanımayan çok sayıda Müslüman ülkeyle güçlü ilişkileri olan Sırbistan henüz bu yönde bir adım atmadı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Makedonyalı usta oyuncu Sabina Toziya hayatını kaybetti

Sonraki Haber

Bulgaristan’da yeni vaka sayısı bir günde dörde katlandı