Vucic: “İlerleyen dönemde Rusya’ya yaptırım uygulamayacağımız konusunda yemin edemem”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin ilerleyen dönemde Rusya’ya yaptırım uygulamayacağından emin olmadığını ve bu konuda yemin edemeyeceğini söyledi.

Vucic, “Bu konuda yemin edemem, söz veremem, zira sorumsuzca davranmış olurum. Yaptırımlar konusundaki tutumumuz o kadar net ki bu zamana kadar direnebildik.” diye konuştu.

Sırbistan’ın, Ukrayna savaşı konusundaki görüşünü, çatışmanın hemen ardından toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi’nden çıkan kararla bildirdiğini anımsatan Vucic, ülkesinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini yineledi.

Sırp lider, “Rusya’ya karşı yaptırım uygulamıyoruz ancak Ulusal Güvenlik Konseyi’nden çıkan kararı ben kaleme aldım. Karardaki her sözcük istişare sonucu bizzat tarafımdan yazıldı. Her sözcüğümüzü dikkatle seçerek, bazen bedeller ödememize neden olan politikamızı belirledik.” ifadelerini kullandı.

Vucic, yakın zamanda, Sırbistan’ın Ukrayna’ya silah ve mühimmat sattığına ilişkin iddiaları yalanlamış, ülkesinin ne Rusya’ya ne de Ukrayna’ya silah sattığını açıklamıştı.

Balkan News

Read Previous

Kosova’da ilaçlara tek fiyat uygulaması geliyor

Read Next

Türkiye ve Yunanistan Savunma Bakanları telefonda görüştü