Vucic, Genelkurmay Başkanını sınıra yolladı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’da gerginliğin tırmanması üzerine dün gece Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic’e Kosova sınırına gitme talimatı verdi.

Pazar gecesi Sırbistan’da yayın yapan Pink TV’ye konuşan Mojsilovic, Kosova’daki durumun karmaşık olduğunu ve durumun önümüzdeki dönemde Sırbistan ordusunun sınır bölgesindeki mevcudiyetini gerekli kıldığını söyledi.

Vucic’in talimatı üzerine dün gece Kosova sınırından 10 km mesafedeki Raska kentine giden Mojsilovic, “Sırbistan ordusunun aldığı talimatlar kesin, net ve bütünüyle uygulanacak” diye konuştu.

Silah sesleri gerginliği tırmandırdı

Vucic’in Mojsilovic’i Kosova sınırına gönderme kararı, Kosova polisinin ülkenin kuzeyindeki Zubin Potok’ta Sırplar tarafından kurulan bir barikatı kaldırmaya çalıştığı ve bu sırada çatışma çıktığı iddialarından sonra geldi.

Sırbistan devlet radyo ve televizyonu RTS, Zubin Potok’tan seri atışların yapıldığı silah sesleri geldiği haberini duyururken Kosova polisi, polis güçlerinin herhangi bir silahlı çatışmaya dahil olmadığını açıklayarak iddiaları yalanladı. 

Priştine medyası, silah seslerinin duyulduğu yerde NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR’a ait askerlerin yer aldığını yazdı.

KFOR tarafından yayınlanan açıklamada ise Zubin Potok’ta devriye gezen askerlerin yakınlarında ateş edildiği fakat yaralanma veya maddi hasar meydana gelmediği duyuruldu.  

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, KFOR devriyesi yakınlarında işitilen silah seslerini, “Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in oyunu” olarak tanımladı.

Sveçla, Sırbistan’ı yeni bir çatışma yaratma amacıyla propaganda yapmakla suçladı.

İHA

Read Previous

Vedat Muriqi Kosova’da yılın futbolcusu seçildi

Read Next

“Oz Büyücüsü” Prizren’de seyircisiyle buluştu