Vucic: Dün Kosovalı Sırpların barışçıl siyasi ayaklanması yaşandı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen yerel seçimleri “Kosovalı Sırpların barışçıl siyasi ayaklanması” şeklinde nitelendirdi.

Vucic, başkent Belgrad’da düzenlediği basın toplantısında, dün Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı dört belediyede gerçekleşen yerel seçimleri ve Kosovalı Sırpların seçimi boykot etmesi sonucu 45 bin kayıtlı seçmenden sadece 1566’sının oy kullanmasını değerlendirdi.

Dört belediyede sadece 13 Kosovalı Sırp’ın oy kullandığına dikkati çeken Vucic, “Bu tarihi bir sonuçtur. Avrupa’da hiçbir seçimde böyle bir şey yaşanmamıştır. Tek bir taraf için seçim yapılırsa böyle olur.” dedi.

Vucic, Kosovalı Sırpların “sorumluluk” çerçevesinde davrandığını belirterek “Dünden çıkaracağımız en büyük ders aslında bir diyaloğun olmadığıdır. Biz diyalog kuramıyoruz, aksine önümüze sadece karşı tarafın çıkarına olan belgeler konuluyor.” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Kosovalı Sırpların sesini duymadığını savunan Vucic, “Dün Kosova’daki Sırpların kendilerine yapılan zulme karşı barışçıl siyasi ayaklanması yaşandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, 2 Mayıs’ta Belgrad-Priştine Diyalog Sürecine ilişkin Brüksel’de yapılacak toplantıya “yüksek ihtimalle” katılacağını söyleyerek “AB yolunda ilerlememiz gerekir ancak diyaloğa da ihtiyacımız var. Yaşananların derin bir krizin başlangıcı olmasından endişeliyim. Bunun suçlusu da dertlerini anlatmaya çalışan Sırpları duymayanlardır.” dedi.

“Kandırılmak” istemediklerini aktaran Vucic, “Avrupa Konseyi üyeliğine ilişkin Kosova aleyhinde oy kullanacağız.” diye konuştu.

– Kosova’nın kuzeyindeki yerel seçimler

Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ), dün Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede yapılan yerel seçimlerde, bölgede kayıtlı 45 bin 95 seçmenden 1567’sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını duyurmuştu.

KQZ, oyların sayıldığını ifade ederken, Kuzey Mitrovica ve Leposaviç belediyelerini Başbakan Albin Kurti’nin lideri olduğu Kendin Karar Al Hareketinin (VV) kazandığı, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerini ise Kosova Demokratik Partisinin (PDK) aldığı belirtilmişti.

Kosova’daki en büyük Sırp partisi konumundaki Sırp Listesi, yerel seçimlere katılmamış, Kosovalı Sırplara “seçimleri boykot etme” çağrısında bulunmuştu.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosovalı Sırpların, Kosova’nın merkezi ve yerel kurumlarından çekilmelerinin ardından daha önce 18 Aralık 2022’de yapılması planlanan Kuzey Mitrovica, Zubin Potok, Leposavic ve Zveçan belediyelerindeki yerel seçimlerin, ülkenin kuzeyindeki riskli güvenlik durumu nedeniyle 23 Nisan’a ertelendiğini bildirmişti.

– Sırbistan-Kosova ilişkileri

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına rağmen kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş ihtilaf bölgeleri”nden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

AA

Read Previous

Kosova’nın Avrupa Konseyi üyelik başvurusunun ilk aşaması tamamlandı

Read Next

Nisan ayı emekli maaşlarının kademeli ödemesi başladı