Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, demografik krizin bölge için varlık yokluk meselesi olduğunu söyledi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’te aşırı sağcı liderleri bir araya getiren Demografi Zirvesi’nde konuşan Vucic, demografik krizin Sırbistan ve diğer bölge ülkelerinin en büyük problemi haline geleceğini söyledi.

Vucic, Sırbistan’ın doğum oranlarını artırmak için çocuklu ailelere yönelik finansal teşvikleri artıracağını açıkladı.

Doğum oranlarının düşmesinin sosyal bir olgu olduğuna dikkat çeken Vucic, sosyal medyada evcil hayvanlarıyla fotoğraflarını paylaşanların, çocuklarıyla fotoğraflarını paylaşanlardan daha çok beğeni alıyor olmasının üzücü bir durum oluşturduğunu söyledi.

Dodik: “AB’nin politikaları yüzünden Balkanlar boşalıyor”

Zirvede konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik ise AB’nin politikalarının Balkanlar’ın nüfusunu kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Dodik, “Avrupa’nın bencil siyaseti, Balkanlar’ın boşalmasına neden oluyor. Burayı dolduranlar ise farklı kültürlerdeki ülkelerden gelen göçmenler olacak” diye konuştu.

“Birkaç on yıl sonra Avrupa’da Avrupalılar yaşıyor olacak mı?” diye soran Dodik, Bosna Hersek’te savaş dönemindeki doğum oranlarının barış döneminden çok daha yüksek olduğuna ve bu durumun absürtlüğüne dikkat çekti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye Karadağ Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Kavuncu: İki ülke arasındaki ilişkiler güçlenerek devam edecek

Sonraki Haber

MATÜSİTEB nüfus sayımı çalışmalarına Negotino ve Demirkapı’da devam etti