Vucic: Brüksel’e barış ve istikrarı korumak için gidiyorum

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 18 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile yapacağı görüşme öncesinde, Brüksel’e barış ve istikrarı korumak için gideceğini söyledi.

Ülkesinin kimseyi tehdit etmediğini anımsatan Vucic, “Yalnızca uluslararası hukuka uygun davranılmasını sağlamak istiyoruz. 1244 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı ve Brüksel Anlaşmasına uyulmasını istiyoruz. Bunlar yürürlükte olan anlaşmalar, hükümlerine saygı duyulması gerekir.” diye konuştu.

Brüksel’de gerçekleşecek görüşmenin neler getireceği konusunda bir fikrinin olmadığını belirten Sırp lider, tüm meseleleri tartışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kosova ile gerginliğe neden olan plaka meselesine de değinen Vucic, “Belgrad açısından mesele kapandı. Birileri bunu zor kullanarak yapmak istiyorsa, zorla her şey yapılır ama her şeyin bir sonu vardır.” dedi.

Vucic, Kurti ile görüşmeden önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temcilcisi Gabriel Escobar ile görüşeceğini hatırlattı.

Ülkesinin savunma sanayi alanındaki başarılarına da değinen Vucic, “Sırbistan’ın ürettiği her şey üç gün içinde satılabilir. Ürettiğimiz her mayının, her top mermisinin, her bombanın ve her roketin onar alıcısı bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Vucic, kimseyi hafife almak istemediğinin altını çizerek, Sırbistan ile Kosova’nın askeri gücünün karşılaştırılamayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Begaj: Arnavutluk, Kosova’nın çıkarlarının sözcüsü olacak

Read Next

ALG Spor kafilesi Sırbistan’a gitti