Vucic, barikatların kaldırılması şartını açıkladı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Kosova’da  Sırpların çoğunlukta olduğu Belediyeler Birliği’nin kurulmasıyla Kosova’nın kuzeyindeki barikatların kaldırılacağını açıkladı.

Vučić, Azerbaycan ziyareti sırasında medyaya yaprığı açıklamada, “Önce Sırp  Belediyeler Birliği kurulması, ardından Kosova’nın kuzeyindeki  barikatları kaldıracağız” dedi.

Sırp belediyeler Birliği’nin kurulması için Kosova ve Sırbistan, Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda yürütülen  normalleşmeye yönelik diyalog çerçevesinde iki anlaşmaya varmıştır.

Kosova’daki yetkililer, bu Birliğin kurulmasının Kosova için zararlı olacağını ileri sürmüşlerdir.

Vuciç’e göre Kosova dinlemek istemiyor, sadece Sırbistan’ı aşağılamak istiyor.

NATO’nun Kosova’daki misyonu KFOR’un davranışının, çoğu Batılı hükümetin davranışına kıyasla daha adil olduğunu vurgulayan  Vuciç, “KFOR durumu ciddi ve sorumlu bir şekilde ele alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Eski Kosovalı Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasıyla  ilgili olarak Kosova’dan açıklama yapılmasını  Vučić,   Belgrad’ın gözaltı  nedenini bilmediğini de sözlerine ekledi.

Kosova’daki yetkililer, 10 Aralık’ta gözaltına alınan  Pantiç’in 6 Aralık’ta Merkez Seçim Komisyonu ofislerine düzenlenen “terör saldırısını” organize ettiğinden şüphelenildiğini söyledi.

Pantiç’in gözaltına alınması  nedeniyle, bazı yerel Sırplar Kosova’nın kuzeyinde barikatlar kurarak, Kosova ile Sırbistan’ı birbirine bağlayan Jarinje ve Brnjak sınır kapılarına giden yolları kapattı.

KFOR ise  “organize suç gruplarının” bulunma olasılığı nedeniyle Jarinje’deki varlığını artırdığını duyurdu.

Kosova’daki yetkililer barikatları kaldırma kapasitesine sahip olduğunu, ancak KFOR’a, barikatları barışçıl bir şekilde kaldırması için süre verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Türkiye’den Arnavutluk polisine ekipman desteği

Read Next

Gerilimin arttığı Kosova’nın kuzeyinde yeni güvenlik tedbirleri alındı