Vucic: “3 bin yasa dışı silah ve on binlerce mermi yetkililere teslim edildi”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkede 3 ve 5 Mayıs’ta gerçekleşen saldırıların ardından 3 bin yasa dışı silah ve on binlerce merminin yetkililere teslim edildiğini söyledi.

Pink TV’ye konuşan Vucic, yasa dışı silahların gönüllü tesliminin birçok kişiyi sinirlendirmesine rağmen bunun Sırbistan için önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Ruhsatlı silahların da kontrolden geçeceğini anımsatan Sırp lider, “Okullardaki polis sayısını artırdık. Hem velilerden hem öğretmenlerden olumlu tepkiler alıyoruz. Öğretmenlerin yetkileri genişletildi, artık öğrenciler sandalyelerini çekip zorbalık yapamayacak.” diye konuştu.

Saldırıların ardından gösteri düzenleyen muhalefet yanlılarının ‘kellesini istediğini’ savunan Vucic, vatandaşları, 26 Mayıs’ta Sırbistan’ın en büyük gösterisine katılmaya davet etti.

Belgrad yakınlarındaki Vracar’da 3 Mayıs’ta Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda 14 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Kosta Kecmanovic’in silahlı saldırısında 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetmişti. 

Okuldaki saldırıda bir öğretmen ve 6 öğrenci yaralanırken, olayın faili Kecmanovic’in saldırıyı önceden planladığı ve kurbanların isimlerinden oluşan bir liste hazırladığı belirtilmişti. 

Okul saldırısından iki gün sonra ise Mladenovac’ta 21 yaşındaki saldırgan Uros Blazic, seyir halindeki araçtan otomatik tüfekle etrafa rastgele ateş ederek 8 kişinin ölümüne neden olmuştu. 

Hükümet, yaşanan silahlı saldırıların ardından ulusal yas ilan etmişti. 

Balkan News

Read Previous

Borisov, yeni Başbakan olarak AB Komiseri Mariya Gabriel’i önerdi

Read Next

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı: Türkiye’deki Seçimler Balkanları Yakından İlgilendiriyor