Vrapçişte İlköğretim Okulu öğrencileri 5. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’ne katılıyor

Kuzey Makedonya’yı temsilen Vrapçişte İlköğretim Okulu öğrencileri 5. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği, yarışması için Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunuyor.

Kuzey Makedonya’yı temsilen danışman Dr. Ümit Süleymani ve öğrencileri Hira Limani ve Narin Yonuzi bir ilki gerçekleştirerek Özbekistan Taşkent’te yaptıkları projelerini sundular.  20’den fazla ülkenin katıldığı yarışmada değişik yüksek teknolojik robot projeleri sunulmuştur.

Vrapçişteli öğrenciler düzenlenen yarışmaya iki proje ile katıldı. Bunlar: ‘Lazer ile Ses Tarama ve Aktarma Modulu’ ve ‘Aplikasyon Destekli Araç Kontrol Çipi’ projeleri ile katılım sağladılar.

Her birisinin özgün yanlarının ön plana çıkartılmasına dönük değerlendirmeler sonrasında, projelerden yüksek beğeni gören projeler ödüllendirildir. Bunların arasında da Vrapçişteli öğrenciler Jüri Özel ödülünü layık görüldüler.

Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Teknoparkı’nda düzenlenen şenliğin kapanış töreninde, Özbekistanlı Dr. Muazzam Ibrohim ve ekibinin koordinatörlüğünü üstlendiği bu şenlikte ayrıca teşekkürlerini sundu. Özbekistan’da ilk kez böyle bir etkinliğin düzenlenmesi ülkemizin yenilikçi fikirlere her zaman açık olduğunun göstergesidir. Bakan, ayrıca proje koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Erdoğan’a da böyle bir projenin gerçekleşmesinde önemli derecede katkı sağladı’ ifadesini kullandı. Etkinliğin beşinci kez düzenlenmesi yapılan işin ciddiyetini de göstermektedir’ sözleriyle başta koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Erdoğan’a ve aynı zamanda çok kıymetli Özbekistanlı Dr. Muazzam Ibrohim ne kadar teşekkür etsek azdır. Devletlerin yapamadıklarını nasıl bir grup gönüllü insanın yapması paha biçilemez bir olaydır. Kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır’ ifadeleri kullandı.

Bunun dışında Türkiye’nin değişik kurumlarında bir çok yetkili teşrif ederek yarışmanın önemini devlet nezdinde ne kadar öneme sahip olduğunu göstermişlerdir. Bunlar, Türkiye Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Yenilik ve Teknoloji Transferi Merkezi Direktörü Alimcan Toyçiyev, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası Belediyeleri Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Yenilik ve Teknoloji Transferi Merkezi Direktörü Toyçiyev de bu tür etkinliklerin, çocukların kendilerini geliştirmeleri ve kanıtlamaları açısından çok faydalı olduğuna dikkati çekerek bunları desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Tuna, şenliğin herkes için faydalı olduğunu ve kazanan tarafın Türk dünyası olduğunu belirterek Türk Dünyası Çocuk Vakfı olarak her zaman çocukların yanında olacaklarını ve bu tür etkinlikleri destekleyeceklerini vurguladı.

Söz konusu şenliğin gelecek sene Türkiye’de düzenleneceğini aktaran Tuna, bu etkinliğin çocukların kendilerini geliştirmeleri için çok faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Solak da TDBB olarak böyle bir organizasyona destek verenlerden biri olmalarından dolayı çok memnun olduklarını belirterek şenliğin bu yıl Özbekistan’da düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu belirtti.

Kapanış töreni sonunda, “5. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği” kapsamında düzenlenen yarışmaya çeşitli dallarda dereceye giren çocuklara ödülleri takdim edildi.

Read Previous

Milli Deniz Topu’nun test atışı başarıyla tamamlandı

Read Next

AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor