Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, başkent Üsküp’te “Gotse Delçev Makedonya’nın sembolüdür ve bundan vazgeçmeyeceğiz” protestosu düzenledi.

Muhalefet partisi VMRO DPMNE elektrik zammına karşı düzenledikleri protestoyla başlattıkları tematik protestoları bugün başkent Üsküp’te komşu ülke Bulgaristan ile tarih komisyonları tarafından devam edilen ve önemli bir sorunu teşkil eden “Gotse Delçev” kişiliğiyle devam etti.

Binlerce kişinin katıldığı protestoda vatandaşlar, “Makedonya’nın AB üyeliğine destek, Makedonya ve Gotse Delçev için” pankartları taşıdı.

Adalet Bakanlığı’nda başlayan protesto yürüyüşü “Gotse Delçev” Köprüsü’nden devam etti ve Dışişleri Bakanlığı’nda ana muhalefet lideri Hristijan Mickoski’nin konuşması ile devam etti.

Mickoski burada yaptığı konuşmada Gotse Delçev’in Makedonya’nın istiklal marşında bulunduğunu hatırlatarak, “Delçev için protesto etmeyeceksek kimin için edeceğiz? Delçev kırmızı çizgimizdir ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Bulgaristan ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Fotoğraf: AA

Önceki Haber

Kosovalı futbolcu Vedat Muric’ten Fenerbahçe’ye veda mesajı

Sonraki Haber

Bosna Hersek’teki ‘Uluslararası Belgesel Festivali’ sona erdi