VMRO DPMNE’den erken seçim talebi

VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski,  meclisin dağılması ve ülkenin, cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte erken seçime gitmesi talebinde bulundu.

Ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) Genel Başkanı Hristijan Mickoski, mecliste yapılan oylamanın ardından yaptığı açıklamada, meclisin dağılması ve ülkenin, cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte erken seçime gitmesi talebinde bulundu.

Anayasa değişikliği kararının, 81 milletvekiline ait olduğunu, halka ait olmadığını kaydeden Mickoski, kararla, halkın iradesinin askıya alındığını ve ihanet eylemi teşkil ettiğini vurguladı.

Makedonya’da cumhurbaşkanı seçiminin Nisan ayında yapılması bekleniyor.

Anayasa değişikliği

Makedonya’nın adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri, Mecliste onaylandı.

Yunanistan ile Makedonya arasında geçen haziran ayında imzalanan Prespa Anlaşması çerçevesinde, Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri, Meclisin üçte ikisi olan 81 milletvekilinin oyuyla onaylandı.

İsim sorunu

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya’yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO’ya üye olamıyor.

Makedonya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 12 Haziran 2018’de ülkelerinde düzenledikleri basın toplantılarındaki görüşmeler neticesinde, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” adı üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki ülke hükümet temsilcilerin katılımıyla 17 Haziran 2018’de imzalar atılmıştı.

Makedonya ve Yunanistan’ın, vardıkları anlaşmada yer alan yükümlülüklerini tamamen yerine getirmelerinin ardından Makedonya’nın “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi ile resmi olarak NATO’nun 30. üyesi olması bekleniyor.

 

 

Kaynak: AA

Read Previous

Komşu ülkelerden Kuzey Makedonya’ya tebrik

Read Next

Akhisarlı Gazi Derviş “AYVAZ DEDE”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *