Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Zoran Zaev’in, 12 yıl hapse mahkum edilen Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov’u koruduğu iddia edildi.

VMRO DPMNE’den yapılan açıklamada, SDSM Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev ile Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov arasında anlaşma olduğu belirtildi.

Zaev ile Miyalkov arasında her adımın pazarlandığı ve bunu hem SDSM’deki herkesin hem de vatandaşların bildiği kaydedilen açıklamada, “Saşo Miyalkov’un suçunu savunan tek kişi Zoran Zaev’dir. Miyalkov ile VMRO’da yapay bir kriz yaratma konusunda anlaştı ve üç yıl boyunca bir açıklamada ondan bahsetmesine izin verilmedi. Zoran Zaev, onu siyah bir hükümet pasaportuyla Savcılığa götürdü.” denildi.

Açıklamada, “Zaev ile sadece suç elde ettik ve Savcılık susuyor. İktidardaki çete tarafından işlenen herhangi bir suçla ilgili soruşturma yok.” ifadelerine yer verildi.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 659 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

İsviçre’de peçe yasağı halkın yüzde 52’lik ‘evet’ oyuyla kabul edildi