VMRO-DPMNE teknik hükümete katılma kararı aldı

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE, genel seçimler öncesinde yasa gereği kurulması gereken teknik hükümete katılma kararı aldı.

VMRO DPMNE İcra Kurulu üyesi Timço Muçunski, bu akşam yaptığı açıklamada, bu akşamki İcra Kurulu oturumunda teknik hükümete katılma kararı alındığını, ancak oy vermekte çekimser olma kararı verildiğini bildirdi.

Partinin Merkez Komitesinin, teknik hükümette yer alacak kişileri seçme konusunda parti başkanı Hristiyan Mickoski’ye yetki vermesinin beklendiğini ve isimlerinin Vodici tatilinden sonra açıklanacağını söyledi.

İcra Kurulu’nun böyle bir karar vermesinin nedeninin Makedonya’da durumun hiç bu kadar kötü olmaması olduğunu vurgulayan Muçunski, “Makedonya zor durumda. Suçtan, yolsuzluklara, partizanlığa kadar hükümetin yapmadığı usulsüzlük yok.” dedi.

VMRO-DPMNE İcra Kurulu’nun, (ülkedeki ilk Arnavut Başbakan olması beklenen) BDİ’den Talat Caferi liderliğindeki teknik hükümetin oylanmasından kaçınma pozisyonu alacağının altını çizen Mucunski, “Bu hükümetin hiçbir meşruiyeti yok, bu sadece SDSM ve BDİ arasındaki bir koalisyon anlaşması.” değerlendirmesinde bulundu.

Parti, diğer şeylerin yanı sıra, cumhurbaşkanlığı adaylarını belirlemek üzere kurultay için 472 delege seçti.

Read Previous

Regaip Kandili vesilesiyle Vrapçişte’de program düzenlendi

Read Next

Güney Afrika Cumhurbaşkanı: Hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim