Vizioni M Derneği’nin “Balkan Gençlik Okulu” projesi başarıyla sona erdi

Vizioni M Derneği’nin yürüttüğü “Balkan Gençlik Okulu” projesi 29 Haziran Çarşamba günü sertifika dağıtımı ile sona erdi.

Vizioni M dernek binasında düzenlenen iftarın ardından, proje katılımcıları ve proje sorumlularının katılımıyla kapanış programı gerçekleşti.

İlk olarak proje hakkında kısa bir açıklama yapan İsmail Berisha “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı”na teşekkür etti.

Ardından Vizioni M Derneği Başkanı Ramadan Aliti yaptığı konuşmada misafirleri selamladı. Öğrencilerin adına konuşma yapan Fatime Sali, kitaplar ve filmler yoluyla farklı konuların ele alınacağı bu tür projelerin katılımına hazır ve istekli olduklarını ifade etti.

Son olarak “Balkan Gençlik Okulu” katılımcılarına sertifika dağıtımı gerçekleşti. Sertifika dağıtımı “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı” temsilcisi Orhan Ocakdan, Vizion M Derneği Başkanı Ramadan Aliti ve Vizion M eski Başkan Yardımcısı Zekeriya Berişa tarafından yapıldı.

Hatırlanacağı üzere Mayıs-Haziran aylarında yürütülen bu projeye Kalkandelen, Gostivar ve Üsküp’ten katılan lise üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine yönelik Üsküp, Kalkandelen ve Ohri’de çeştli faaliyetler düzenlendi. Kitaplar üzerine yapılan değerlendirmeler yazarlar tarafından ele alınırken, izlenen filmlerin değerlendirilmesi ise rejisor, aktör ve profesyoneller tarafından yapıldı.

Proje boyunca okunup değerlendirilen kitaplar: “Lypsiqarët e Shkupit” (Dilenci) – Kim Mehmeti, “Një natë sa një jetë” (Bir gece bir hayat) – Salajdin Salihu, “Librat e Babait” (Babamın Kitapları) – Luan Starova.

Proje boyunca izlenen ve üzerinde değerlendirme yapılan filmler: “Les Miserables” – filmi yorumlayan; aktör Arsim Fazlija, SHOK – filmi yorumlayan; aktör Visar Etemi, The love of books – Sarajevo story – filmi yorumlayan; rejisör Arben Thaqi.

Vizion M’den yapılan açıklamaya göre projenin ileriki dönemlerde devam etme hedefinin taşındığı vurgulandı.

Read Previous

Ayasofya’da 85 yıl sonra sabah ezanı okundu

Read Next

Sancak’ın asırlık Osmanlı camisi: Hüseyin Paşa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *