“Vıçıtırn Kültürel Miras Eserleri” kitabı yayınlandı

Yüksek eğitimini İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlayan, ardından da Beşiktaş Heykel Resim Müzesi’nde restorasyon üzerine yüksek lisans yapan ve 26 yıllık profesyonel rehberlik yapan İsmet Bölükemin’in “Vıçıtırın Kültürel Miras Eserleri” kitabı çıktı.

“Amacım, Vıçıtırın’ın tarihi eserlerini tanıtmak” diyen İsmet Bölükemin’in  “Vıçıtırın Kültürel Miras Eserleri” kitabının tanıtımı Vıçıtırın’daki tarihi kalede yapıldı.

Vıçıtırın, Priştine ve birçok şehirden yazar, tarihçi, eğitimci, sanat sever ile belediye yetkililerinin katıldığı tanıtım gecesinin açılışını kitabın yazarı İsmet Bölükemin yaptı.

Bölükemin, kitabı yazmak için beş yıl boyunca araştırma yaptığını, bu süreçte İstanbul’daki Osmanlı arşivlerini, Belgrad arşivlerini, Dubrovnik arşivlerini ve Londra arşivlerini incelediğini söyledi. Kitapta, Vıçıtırı’ndaki tarihi eserlerin geçmişini ve bugünün anlatan Bölükemin, şehrin farklı kişiler tarafından da tanınmasının önemine vurgu yaptı.

Vıçıtırın Belediyesi Kültür, Gençlik ve Spor Müdürü Fatmire Cecelia gecede yaptığı konuşmada, İsmet Bölükemin’in yaptığı çalışmalar sonucu Vıçıtırın şehriyle ilgili bir kitabın yayınlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. Cecelia, kitabın basım sürecinde Vıçıtırın Belediyesi’nin de destek sunduğunu ve bu desteğin gelecekte daha güçlü şekilde süreceğini ifade etti.

Kitap tanıtım gecesine katılan Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker de yaptığı konuşmasında, “bir taraftan Türkiye’deki devlet arşivlerinde bir taraftan buradaki ve dünyadaki kaynaklardan yararlanılarak ortaya çıkan bu tür çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gecede kitapla ilgili yazar Enver Baki ve Gazeteci-Tarihçi İbrahim Arslan da birer konuşma yaptılar.

İsmet Bölükemin’in “Vıçıtırın Kültürel Miras Eserleri” kitabı Türkçe ve Arnavutça olarak iki dilde basıldı.

 

kosovaport

Read Previous

‘Saraybosna Film Festivali’ başlıyor

Read Next

Yunanistan’daki adada binin üzerinde turist mahsur kaldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *