Veseli, UÇK’nın neden savaştığını anlattı

Drenica davasıyla ilgili Temyiz Mahkemesinin son kararının görüşülmekte olan Kosova Meclisinin olağanüstü oturumunda bugün konuşan Kosova Meclisi ve Kosova Demokratik Partisi Başkanı Kadri Veseli, yasalar önünde herkesin eşit olduğu, adaletin hüküm sürdüğü ve özgür bir toplumun oluşturulmasını, Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK-nın sürdürdüğü savaşının asıl amaçları olduğunu savundu.

Veseli, UÇK-nın devletin yargı sisteminde vatandaşın, inandırıcı, güvenli ve somut delillere dayalı onurlu bir mahkeme sürecinde yargılanabilmesini sağlayabilecek bir toplumun ve demokrasi ilkelerine dayalı bağımsız bir devletin kurulması için savaştığını belirtti.

Yargı sistemine siyasetin karışmaması gereğine işaret eden Veseli, Kosova Demokratik Partisinin bu ilkeye güçlü bir şekilde inandığını, dolayısıyla şüphelerinin olmasına rağmen birçok mahkeme sürecine karışmama taraftarı olduklarını ileri sürdü. Veseli adaletin yolunun açılması için, Latif Gashi ve Rustem Mustafa’nın milletvekili görevinden istifa ettiklerini, Ramush Haradinaj’ın Başbakan görevinden, Fatmir Limaj’ın da milletvekili görevinden çekildiklerini hatırlattı.

Meclis ve PDK Başkanı Kadri Veseli, Azem Syla’nın tutuklandığında onun tüm kurumsal görevlerinden uzaklaştırılmasına yönelik talebin de tarafından desteklendiğini söyledi.

Kosova Meclisinin UÇK’ya ait olağanüstü oturumunda bugün konuşan PDK Parlamento Grubu Şefi Zenun Pajaziti, Kosova Kurtuluş Ordusu savaşının bir kalım savaşı olduğunu söyledi. Pajaziti, UÇK savaşının temiz ve adil olduğunu da sözlerine ekledi.

Pajaziti, é Bugünlerde UÇK eski mensuplarının cezalandırılmasına ait mahkeme kararlarına dayanarak, biz bugün için olağan üstü oturumu çağırdık. PDK adına bu durumla ilgili tutumumuzu söylüyorum. Biz savaşı istemedik, ancak savaşmak mecburiyetindeydik” şeklinde konuştu.

PDK milletvekili Kosova Meclisinin eski UÇK askerlerinin cezalandırılmasına karşı sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.

LDK Parlamento Grubu Şefi İsmet Beqiri de UÇK savaşının adil olduğu tutumunu savundu.

Beqiri, bugün özgürlükte yaşıyorsak bu uluslararasının yardımıyla ülkenin en iyi erkek ve kızlarının bir direnişinin sonucu olduğundan şüphelenilmemesi gerektiğini ifade etti.

Beqiri, UÇK’nın Sırp soykırımına karşı doğru bir yol yaptığını ileri sürdü.

LDK milletvekili, Kosova ve Sırbistan arasında suçların eşit görülmemesi gerektiğini, çünkü Kosova’da Sırp paramiliterlerin suç işlediklerinin net olduğunu söyledi.

Vetvendosje Hareketi milletvekili aynı zamanda UÇK eski komutanlarından Rexhep Selimi, çok sert tartışmada bulundu.

Selimi, Özel Mahkemeyi oylayan meslektaş milletvekillerini suçlayarak, onların bugün toplantıda olmaması gerektiğini, çünkü kendilerinin UÇK savaşçılarının cezalandırılması için tohum ektiklerini belirtti.
Bu oturumu çağıran PDK’yı da eleştiren Selimi, onların bugün konuşma hakkı olmadığını, çünkü kendilerinin bu kişileri hapse gönderdiğini söyledi.

AAK Parlamento Grubu Şefi Pal Lekaj, Kosova özgürlüğü için en fazla katkısı geçenlerin iddianameler olmadan kovuşturmada olduklarını ifade etti.

Lekaj, UNMİK-EULEX adaleti, uluslararası ve yerli mahkemelerin bugüne kadar Sırp suçlarıyla ilgilenmediklerine de işaret etti.

Kaynak: Kosovahaber.net

Read Previous

İranlı çift tezhiple dünyaya açılmak istiyor

Read Next

Yunan sermayesi Bulgaristan’daki banka mevduatlarını artırdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *