Velkovski: Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütçesi 2,5 milyon eurodan fazla zarar gördü

Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Gjoko Velkovski, bugün düzenlediği basın toplantısında, Haziran 2022’den geçen aya kadar olan dönemde 1000’in üzerinde vatandaşa sosyal yardım adı altında yasa dışı fon sağlandığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Gjoko Velkovski, bakanlığın bütçesinin 2,5 milyon Euro’nun üzerinde zarar gördüğünü söyledi.

Şu anda garantili asgari yardım ve sosyal güvenliğin sona erdirilmesine yönelik 1.134 kararın hazırlanıp kabul edildiğini, önümüzdeki 12 ay içinde bu hakkın kullanılmasının yasaklandığını vurguladı.

Velkovski, vatandaşların ikincil makamlara düzenli olarak hukuki yollara başvurma hakkına sahip olduklarını ve ancak o zaman sosyal hizmet merkezlerinin haksız yere alınan fonların iadesi için anlaşmalar imzalayabileceğinin altını çizdi.

Kayıtlı motorlu taşıt sahibi olma konusunda sosyal haklardan yararlanma koşullarının hafifletilmesi ve beş yaşından büyük tüm araçların sisteme dahil edilmesi, kovid krizinden yararlandığını kaydeden Velkovski, “Her ne kadar Kovid krizi resmi olarak 30.06.2022 tarihinde sona ermiş olsa da, kayıtlı motorlu taşıt sahibi kullanıcıların durumlarının incelenmesi yönünde herhangi bir işlem yapılmamış, sosyal koruma sistemi içerisinde kalarak haklarını asılsız kullanmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Kendisi, bu yıl 20 Ocak’ta dönemin bakanları Trençevska ve Spasovski arasında veritabanlarındaki verilerin elektronik yollarla paylaşılmasına ilişkin bir anlaşmanın imzalandığını belirtti.

Read Previous

İsrail ordusu, Refah’taki saldırıları için yedek askerleri göreve çağıracak

Read Next

Yunanistan, İran’ın İsrail’e hava saldırısını kınadı