Vejdi Raşidov, 48. Dönem Bulgaristan Halk Meclisi Başkanlığına seçildi

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı Milletvekili Vejdi Raşidov, 48. Dönem Bulgaristan Halk Meclisi Başkanlığına seçildi. Ünlü heykeltıraş, bugün erken saatlerde yapılan Meclis Başkanlık Kurulu toplantısında dört parti tarafından aday gösterildi. Raşidov’un Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin yapılan oylamada 139 milletvekili kabul oyu kullanırken, 73’ü ret oyu, 27’si ise çekimser oy kullandılar.

 GERB-SDS İttifakı, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan’ın Yükselişi partisi, Raşidov’un Meclis Başkanlığı adaylığını desteklerken Değişime Devam (PP) partisi ile Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı karşı çıktı, Vazrajdane partisi ise çekimse kaldı.

Raşidov, yeni Mecliste en yaşlı milletvekili olması sebebiyle ilk Meclis oturumunu yönetmişti, ancak beş kez yapılan Meclis Başkanlığı seçiminin başarısız sonuçlanmasının ardından bugün BSP lideri Korneliya Ninova, dört partinin birleşerek kendisini aday göstermeye karar verdiklerini açıkladı.

Aynı zamanda Vızrajdane partisinden Tsveta Rangelova da Meclis Başkanı adayıydı. Ancak önceki oylamalarda olduğu gibi Rangelova sadece kendi partisi tarafından desteklendi.

Raşidov, Meclis Başkanlığı’na seçiminin ardından Meclisteki parti ve ittifak gruplarının ve başkanlarının isimlerini açıkladı. GERB-SDS Grubu Başkanı Desislava Atanasova, PP Grubu Başkanı Andrey Gyurov, HÖH Grubu Başkanı Mustafa Karadayı, Vızrajdane Grubu Başkanı Kostadin Kostadinov, BSP Grubu Başkanı Korneliya Ninova, Demokratik Bulgaristan Birliği Başkanı Hristo İvanov ve Bulgaristan’ın Yükselişi Grubu Başkanı Stefan Yanev olduğu anlaşıldı.

Kırcaalihaber

Read Previous

K. Makedonya’da Ağustos ayında ortalama maaş geçen yıla göre % 11,3 arttı

Read Next

Saraybosna’nın yeni teknik direktörü Emir Obuca oldu