“Vatandaşlar kurumlara devam etmek için meşruiyet sağladı”

Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcıları Radmila Şekerinska ve Buyar Osmani ortak basın toplantısı ile referandumu değerlendirdi.

Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ile AB’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani düzenledikleri ortak basın toplantısında vatandaşların kurumlara AB ve NATO üyeliğine devam etmek için meşruiyet sağladığını söyledi. Meclis’in bugünden itibaren sorumluluğu üzerine aldığını söyleyen Başbakan yardımcıları alınacak kararın partiüstü ve vatandaşların çıkarına olacağını belirtti.

Vatandaşların siyasi iradesini belirlemek için danışma referandumu yaptıklarını söyleyen Buyar Osmani, “Referanduma katılan 661 bin seçmenden 606 bini “evet” oyu kullanarak uluslararası anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmek için kurumlara meşruiye vermiştir. Anlaşmanın uygulanmasını devam ettirmek için kurumlaron tam meşruiyetim var” dedi. Makedonya’nın her zaman baraj sorunu olduğunu kaydeden Osmani, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde barakın %40’a indirildiğini hatırlattı.

Avrupa Makedonyası yönünde konan çoğunluk iradesinin milletvekillerine başka seçenek bırakmadığını söyleyen Radmila Şekerinska, bütün siyasi partilerin bu ortak amaç üzerinde birleşip çalışmasının gerektiğini vurguladı ve bireysel ile parti çıkarlarını bir kenara bırakıp ortak ilgiyi odak haline getirmenin çok önemli olduğunu ekledi.

 

 

 

 

Read Previous

“Filenin Sultanları” Bulgaristan ile karşılacak

Read Next

AB’den kahveye 8,7 milyar avro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *