Varhelyi: Bosna Hersek’in yeri AB

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Bosna Hersek’in yerinin Avrupa Birliği olduğunu ve ülkenin çatışma yerine olumlu ve yapıcı bir Avrupa ajandasına odaklanması gerektiğini söyledi.  

Bosna Hersek’te 2021’in kayıp yıl olduğunu ve AB’nin 14 önceliğine ilişkin hiçbir ilerleme kaydedilmediğini vurgulayan Varhelyi, ülkede siyasi kutuplaşmanın arttığını, Yüksek Temsilci’nin meşru kabul edilmediğini ve devlet kurumlarının boykot edildiğini hatırlattı.

Bu durumun özellikle de Ukrayna’daki Rus işgali göz önüne alındığında önemli olduğunu vurgulayan Varhelyi, seçim reformu için de büyük gayret sarfedilmesine rağmen çözüm bulunamadığını ifade etti.

Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından 30 yıl sonra Avrupa topraklarında tekrar savaş yaşandığını vurgulayan Varhelyi, Batı Balkanlar’da istikrar ve güvenliğin her zamankinden daha önem kazandığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda Bosna Hersek’in tartışıldığı oturumda söz alan Alman parlamenter Dietmar Koster ise Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in amacının ülkesini istikrarsızlaştırmak olduğunu söyledi. Koster, Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek’e her zamankinden daha fazla destek olması gerektiğine işaret etti.

Slovenyalı parlamenter Klemen Groselj ise Bosna Hersek’in geçmişiyle barışması gerektiğini vurgulayarak soykırımın inkar edilmesinin ülkenin istikrarsızlaşmasına neden olduğunu söyledi. EUFOR’un asker sayısının artırılmasının önemli olduğuna işaret eden Groselj, ülkedeki seçim reformunun Avrupa standartları ve uluslararası mahkeme kararlarına uygun şekilde reforme edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Moskova’nın Avrupa’nın kalbinde yeni bir cephe açabileceğinden endişe ettiğini söyleyen İtalyan parlamenter Fabio Massimo Castaldo ise AB’nin Bosna Hersek’teki angajmanını artırmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Rusya’nın nüfuzuna dikkat çekildi

Rusya’nın Bosna Hersek’teki Sırp politikacılar üzerindeki nüfuzuna dikkat çeken Alman parlamenter Delara Burkhardt ise devleti bloke edenlerin bunu vatandaşların menfaatleri için değil siyasi çıkarları için yaptıklarını söyledi. Burkhardt, “Tepki göstermemiz gerekiyor. Bosna Hersek’teki durum Putin’in işine yarıyor ve bu durumu istismar edebilir” diye konuştu.

Avusturyalı parlamenter Tomas Wietz de Bosna Hersek’teki Sırp entitesindeki Rus nüfuzu konusunda önemli adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Zelenskiy: Savaş bitmeli, müzakere masasına oturmalıyız

Read Next

Ukrayna: Savaşta hayatını kaybeden Rus asker sayısı 12 binden fazla