Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Bosna Hersek’te aralarında Moriça Han’ın da bulunduğu beş eseri daha ihya edeceği duyuruldu.

Bosna Hersek’teki restorasyon çalışmaları ve yeni projeleri yerinde incelemek üzere temaslarda bulunan Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, 2021’de Bosna Hersek’te beş eserin daha yeniden hayata geçirileceğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre dört günlük Bosna Hersek ziyaretine ilişkin değerlendirmesinde Ersoy, ülkede onarımı devam eden 21 eser bulunduğunu söyledi. Ersoy, “Bunların bir kısmı proje bazında, bir kısmı tamamlanmış vaziyette, bir kısmı da natamam onları da tamamlamak istiyoruz. Başkent Saraybosna‘daki en önemli işlerimizden biri Riyaset (İslam Birliği) binası. Bugün inşası devam eden binanın yapımına ilişkin kapsamlı bir toplantı yaptık. 29 Ağustos’ta açılışının yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Saraybsna’daki Moriça Han’ın restorasyonu için de kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Ersoy, “Hedefimiz, 2022’de yeni projelere ve yeni çalışmalara yön vermek. Biz sadece restorasyon yapmıyoruz, Bosna Hersek’e kuru gıda yardımı, hayır hizmetleri ve sağlıkla ilgili yardımlar da yapıyoruz.” diye konuştu.

Bosna Hersek’te bu yıl yapılacak beş yeni proje olduğunu söyleyen Ersoy, “Bunlardan ilki Morica Han’ın restorasyonunu yapacağız. Arkasından iki pazar yeri var. Şu anda devam edenlerle beraber 2021’de 5 eser daha ihya edeceğiz.” dedi.

Bosna Hersek’teki Osmanlı eserlerinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğünün de bu Osmanlı eserlerini koruduğunu kaydetti.

Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürü Senaid Zaimovic de Türkiye’nin yardımları için teşekkür ederek, “Her zaman yanımızda olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Onarımı yapılan eserlerle ekonomi, kültür, tarih ve turizme de katkı sağlıyoruz.” dedi.

Ersoy ve Zaimovic, Saraybosna’da restorasyonu tamamlanan tarihi Başçarşı Camisi’ni de ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Kaynak: AA

Önceki Haber

Tükiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök, İçişleri Bakanı Raşkov ile görüştü

Sonraki Haber

Kurti ve Vuçiç yarın Brüksel’de bir araya gelecek