Ustrumca’daki işletmelerde Türklere yönelik ırkçı muamele yapılıyor

Üç gün önce yaşanan olayda, Ustrumca’da yeni açılan bir restoranda Türk gençlerinin bahane uydurularak işletmeye alınmaması Ustrumca’daki Türklerin büyük tepkisine neden oldu. Belli aralıklarla Ustrumca’daki işletmelerde yaşanan ırkçı ve ayrımcı muamele bölge halkını rahatsız ediyor.

TİMEBALKAN ÖZEL

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ustrumca’da Türklere yönelik ayrımcı muamelelere bir yenisi daha eklendi. Ustrumca’nın tanınmış sanatçısı, halk arasında Neco olarak da bilinen vatandaş, son dönemde bölgede yaşanan olaylarla ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

Ustrumca’nın merkezindeki işletmelerde yaşanan ırkçı ve ayrımcı tutumdan rahatsız olduklarını dile getiren Neco, “Ben bu bölgenin sanatçısıyım. Uzun zamandan beri özellikle gençlerimiz bazı restoran ve işletmelerde revezervasyon bahane gösterilerek mekanlardan çıkartılıyor. Bu olaylar daha önce de yaşanıyordu. En son üç gün önce yaşandı. Gençlerimiz restoranlardan birinde kahve içmeye gitmişler, onların da mekandan kovulduğu haberini aldık. Olaydan haberdar olan sanatçı arkadaşım durumu bana iletti. Malesef yerel yöneticiler bu konuda bir tepki göstermiyorlar, önlem almıyorlar. Yöneticiler bu olayı ciddiye almıyorlar.” şeklinde konuştu.

– “Gençlerimiz Türk oldukları için işletmelerden kovuluyorlar”

Rezervasyon yapmalarına rağmen gençlerin bahane gösterilerek restoran, kafe ve diğer işletmelere alınmadığının altını çizen Neco, “Gençlerimiz Türk oldukları için işletmelerden kovuluyorlar. Mesela mekana gittiğinizde restoran boş olsa dahi biri geliyor, ‘Burası rezerve edildi. Lütfen kalkın.’ diyorlar. Ya da ‘Burada rezervasyon yapıldı, doğum günü var.’ diyorlar. Halbuki bütün masalar boş. Bunu çoğunlukla devamlı yapıyorlar. Gençlerimiz rezervasyon yapmalarına rağmen restoranlara alınmıyorlar. Telefonla rezervasyon yapmalarına rağmen mekanda, Türk olduklarını anladıklarında bahane uydurularak dışarı çıkartılıyorlar. Bu bölgede bizlere çok ayrımcılık yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bir süredir bölgede Türklere yönelik yaşanan ırkçı ve ayrımcı tutumdan rahatsız olduklarını söyleyen Neco, bu durumu siyasi parti temsilcilerine ve ilgili mecralara taşıyacaklarını belirtti.

Read Previous

Türkiye’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların Kovid-19 aşılarının yapılmasına başlandı

Read Next

Son 24 saatte 367 yeni vaka, 5 ölü