Kuzey Makedonya’da devam eden nüfus sayımı çalışmaları kapsamında Ustrumca’nın Türk Mahallesi ve Bansko Köyü’nde halkla buluşma düzenlendi.

TIMEBALKAN

Buluşmaya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, MATÜSİTEB eski Genel Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman katıldı.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat yaptığı konuşmada, Türk Mahallesi’nde bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu söyledi.

– “Sayımlar bizim tapumuzdur, seçimlere benzemez”

Pazar günü Ankara’da bir sempozyuma katıldığını ifade eden Murat, “Sizin candan sevdiğiniz sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kucak dolusu selamlarını getirdim. Bugün bizim için çok önemli bir gün. Makedonya devletimizin bağımsızlık günü. Makedonya’nın egemenliğini, bütünlüğünü en çok seven isteyen, en çok seven biz Türkleriz. Yedi asırdır bu toprakları güzelleştiren tek biz Türkleriz, onun için sayımlarda ne kadar birlik ve beraberlik olursak, çünkü sayımlar bizim tapumuzdur seçimlere benzemez. Sayımlar başta Makedonya’da bütün Türklere huzur getirecek, Makedonya’ya da huzur getirecek.” ifadelerini kullandı.

– “Sayımlar kimliğimizi koruduğumuzu göstermek adına çok önemli”

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin de Ustrumca’daki Türk kardeşlerimizle birlikte olmanın kendileri için en büyük şeref, en büyük mutluluk ve en büyük gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Emin, “Ustrumca’da Türk mahallesinin asırlar boyu olduğu gibi bugün de Türk mahallesi olduğunu bir daha kanıtladınız, bundan sonra da kanıtlamaya devam edeceksiniz inşallah. Malum olduğu üzere yaklaşık 3 gün önce yani 5 Eylül’de burada sayım başladı. Bu sayım seçimlere benzemez, bu sayım siyasi bir durum değildir, bu sayım bizlerin bu topraklarda özellikle Kuzey Makedonya’da ne kadar olduğumuzu, ne kadar güçlü olduğumuzu ve kimliğimizi ne kadar koruduğumuzu göstermek adına çok çok önemlidir.” diye konuştu.

– “Dilimiz Türkçe, dinimiz İslam, milliyetimiz Türk olmak kaydıyla bu noktadaki gayretimiz yıllardır devam ediyor”

MATÜSİTEB eski Genel Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki ise nüfus sayımının devam ettiğini hatırlatarak bugünün tarihi bir gün olduğunu belirtti.

8 Eylül Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık gününü kutlayan Baki, “Bu rahmetli günde hepimizin Türk bayrağı ve Makedonya bayrağı altında buluşmamız önemli. İki bayrak da bizim için önemli. Türkiye bizim ana vatanımız, Makedonya bizim öz vatanımız. Biz buranın vatandaşlarıyız, Makedonya Türkleri olarak Makedonya’nın gelişmesi, kalkınması, ilerlemesi için her türlü gayreti sarf ettik bundan sonra da sarf edeceğiz. Bu açıdan nüfus sayımı önemli, dilimiz Türkçe, dinimiz İslam, milliyetimiz Türk olmak kaydıyla bu noktadaki gayretimiz yıllardır devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Mahallesi’ndeki toplantının ardından Bansko Köyü Camisi’nde de halkala buluşma toplantısı düzenlendi ve buradaki halka nüfus sayımının önemi hakkında bilgi verildi.

Önceki Haber

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meta: Düşüncelerim ve dualarım Kalkandelenle

Sonraki Haber

Kosova’da silahlı kavgada belediye başkan adayı hayatını kaybetti