Üsküp’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na destek çağrısı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na Destek Buluşması” düzenlendi.

AK Parti Kuzey Makedonya Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen etkinliğe Kuzey Makedonya’daki Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatlar Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim, Boşnak Demokrat Birliği (BDS) Başkanı Munir Kolaşinac, Eski Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türk Milli Birlik Hareketi Genel Sekreteri Cüneyt Ruşid, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Merhamet Derneği Başkanı Ridvan Caferi, Türk Gençlik Kulübü Genel Başkanı Onur Loç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyen ve davetliler katıldı.

AK Parti Kuzey Makedonya SKM Başkanı Harun Barış Diken, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için çalışmalar yürüttüklerine işaret ederek, 5-7 Mayıs’ta Üsküp Büyükelçiliğinde oy kullanma işlemi gerçekleşeceğini anımsattı.

Türk vatandaşlarını oy kullanmaya davet eden Diken, “Kuzey Makedonya’da Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a çok ciddi anlamda bir sevgi bağı var. Türkiye Cumhuriyetine çok ciddi anlamda bir sevgi bağı var. Bu bağı daha da pekiştirmek amaçlı, 5 Mayıs’tan Üsküp’te oy kullanımından hemen önce bir program düzenledik.” diye konuştu.

Beycan İlyas da 20 yıldır Balkan Türkleri ve Balkanlar’da yaşayan diğer halkların, Türkiye’nin Balkanlar’a yönelik politikalarını benimsediğini, Türkiye’nin gücünden güç aldığını söyledi.

Ana vatan olarak nitelendirdikleri Türkiye’nin çok önemli bir seçime girmekte olduğunu kaydeden İlyas, “Biz bu akşam burada açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bugüne kadar var olan desteği, büyüyen Türkiye’nin bizlere verdiği gücü devam ettirmek amacıyla reisimiz, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a desteğimizi belirtmek için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Tahsin İbrahim de Kuzey Makedonya Türklerinin her zaman Türkiye’nin arkasında olduğunu vurgulayarak, “Kuzey Makedonya Türkleri olarak ana vatanımıza aslında 2002 yılından daha yakın olduk, ana vatanımızı bu hükümetle, Sayın Cumhurbaşkanı’mız (Erdoğan) sayesinde daha yakından tanımaya başladık. Bu hükümetle Kuzey Makedonya Türklerine daha fazla hizmet edildi.” dedi.

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mevludin Ibish de Türkiye’nin Batı Balkanlar’da bölgesel faktör olarak varlığına değinerek, “Kosova’ya yakın olmak ve Kosova’ya destek vermek için dikkatli olmanız gerekir, çünkü Bosna Hersek bağlamında Sırbistan ile ilişkilerinizi bozabilirsiniz. 2002’den bugüne Türkiye’nin olağanüstü bir bilgi, birikim ve dış politikada siyasi pragmatizm dediğimiz şeyi gösterdiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Munir Kolaşinac ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’ye destek vermek adına programa katıldıklarını belirterek, “Çünkü biz Balkanlar’daki Boşnaklar için Recep Tayyip Erdoğan’ın ne demek olduğunu biliyoruz, Bosna için Boşnak toplumu için neler yaptığını biliyoruz. Onun Türkiye Cumhuriyeti’ndeki siyaset sahnesine gelmesiyle son 20 yılda ekonomi açısından yatırımlar büyük ölçüde arttı. Kuzey Makedonya’daki Boşnaklar olarak liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve doğal olarak AK Parti’ye maksimum desteğimizi veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Eski Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, “Rumeliden göç eden insanımıza seslenmek istiyorum. Bugün rumeli topraklarımızda sessiz bekçilerimiz, mezar taşlarımız var ve bu mezar taşları, bu geniş coğrafyada eğer ki istikrarlı bir hükümet Türkiye’de olmasaydı bugün ne durumda olacağımızı hepimiz çok iyi biliyoruz.” dedi.

Murat, “Bizim bir öğretmenimiz 10 kilometre yaya yürüyor sadece Türkçe’yi ayakta tutabilmek için ve Türkiye’deki Balkan göçmenleri oyunu kullanırken bu hatıraları canlı tutmak isterse, arşiv olmaması için bizi de düşünmeleri gerek. Bizim rumeliden göç eden insanımızdan istediğimiz tek şey Türkiye’ye olan borçlarını ödemeleri. Balkanlar’da eğer ortak bir dost aranırsa bu Türkiye devletidir. Günümüzde her Makedon vatandaşı güçlü bir Türkiye’den yana olduklarını bizlere söylüyor.” şeklinde konuştu.

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin ise, “Safımızı belli ediyoruz, en önemlisi o. Bugün bu buluşmaya gelmeye cesaret edenleri tebrik ediyorum, çünkü mücadele esnasında sahada olmayanlar mücadeleden sonra karşımıza komutanlar olarak çıkar, onlara ihtiyacımız yoktur. Burada önemli olan mücadeledeyken kimin nerede durduğudur.” dedi.

“90’lı yıllarda güçlü Türkiye olsaydı, Bosna Hersek ve Kosova’daki zulüm yaşanmayabilirdi”

“Niye Türkiye, niye Cumhurbaşkanı Erdoğan, niye Cumhur İttifakı sorduklarında özellikle burda gençlerimizin sayısı olduğu için, özellikle onlara seslenmek istiyorum. Eğer ki bugün olduğu gibi güçlü bir Türkiye ve sayın cumhurbaşkanımız gibi güçlü lider olsaydı göç olmazdı daha önce 50’lerde 60’larda. Eğer ki güçlü Türkiye ve güçlü lider olsaydı 90’lardaki Bosna katliami inanın ki yaşanmazdı, eğer ki güçlü lider ve güçlü Türkiye olsaydı Kosova’da katliam olmazdı ve Makedonya ve diğer yerlerde de aynı şekilde.”

Emin konuşmasının devamında, “Ben özellikle bu fırsattan yararlanarak hem burada oy kullananları hem de özellikle Türkiye’de yaşayıp Türk vatandaşı olan hemşerilerimizi Üsküplü, Rumelili, Balkanlı hemşerilerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. İç dinamiklerle bir Türkiye olarak değerlendiriyorsanız siz tercihinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak Balkanlar’da yaşayan yakınlarınızın çilelerini, sıkıntılarını ve sorunlarını unutup zayıf bir Türkiye’nin oluşmasına sebep olursanız Balkanlar’daki istikrarın ve barışın yok olmasına sebep olabilirsiniz. 90’larda Balkanlar’da yaşanan zulümler tekrarlanırsa ilk çalacağımız kapı yine Türkiye olacaktır, oradaki akrabalarımız olacaktır. Sadece iç perspektifle ile bir Türkiye olarak değerlendiriyorsanız göç etmek zorunda kaldığınız sebepleri de unutmuş olursunuz.” ifadelerine yer verdi.

Program kapsamında, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek konuşmaları yapıldı.Kaynak: AA

Read Previous

Satranç turnuvasını Tefeyyüz öğrencisi Suavi Bauş kazandı

Read Next

Bosna Hersek’te, Türkiye’deki 14 Mayıs seçimleri için oy kullanma işlemi bugün başlıyor