Üsküp’teki Yaz Okulu’nun ikinci haftasında bir dizi etkinlik ve ziyaret gerçekleştirildi

Köprü Derneği ve Ensar Derneği tarafından 15. kez gerçekleştirilen ve son yıllarda Konya Büyükşehir Belediyesi ve Genç KOMEK iş birliğinde düzenlenen “Yaz Okulu”nun ikinci haftası başarılı bir şekilde tamamlandı.

Köprü Derneği’nden yapılan paylaşımda 5 ayrı yaş grubunda gerçekleştirilen ders ve etkinlikliklerde öğrencilerin hem öğrendiği hem eğlendiği belirtildi.

Açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Yaz Okulumuzun ikinci haftasında gerçekleşen ders ve etkinlikler:

-Arasta Cami ziyareti: cami adabı, caminin bölümleri, camide cemaat, birlik olmanın amacı konuları işlendi. Cami Hocası Rahim Kaloşi’nin çocuklara yönelik sohbeti oldu. kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

– Osmanlı tarihi dersi çerçevesinde Üsküp’teki Osmanlı eserleri yerinde görülerek tarihçeleri hakkında bilgi verildi.

– Kurşunlu Han’ın avlusunda Türk Dili ve Edebiyatı hocası Müradiye Abdül’ün 2.3.4.5. sınıf öğrencilerimize yönelik masal saati etkinliği gerçekleştirildi. – 6.sınıflara yönelik kelime oyunları etkinliği ve edebiyatın önemi hakkında bilgiler verildi.

– T.C.Üsküp Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten ve Yaz Okulu öğrencilerimizi ziyaret etti, kendilerine teşekkür ediyoruz.- 7-8-9. Sınıf kız ve erkek grubu öğrencileriyle Fatiha suresi ve anlamı, Bilim ve Sanatta Medeniyetler, İslam Medeniyeti, İbni Sina, Farabi konuları ele alındı.

– Mustafa Paşa Camii tanıtıldı, ardından açık ders düzenlendi. “Temizlik imanın yarısıdır” hadisinden esinlenerek caminin etrafını temizleyen temizlik görevlilerine ve orada bulunan turistlere “hediyeleşmek sünnettir” hadisini uygulayarak öğrencilerin hazırladıkları hediyeler takdim edildi.

– Kitap okumaları gerçekleşti, konsantrasyon oyunlarıyla öğrencilerimiz hem eğlendi hem de becerilerini keşfetti. Origami çalışması yapıldı.- Okçuluk hakkında bilgiler verildi ve ok atma deneyimi yapıldı. Yunus Emre Enstitüsüne ayrıca Selma ve İrfan Mehmet çiftine teşekkür ederiz

– Ebru sanatı hakkında bilgi alındı. Şükran Ramadan hanıma teşekkür ederiz.- Medya iletişim dersinde Medya Okuryazarlığına giriş konusu işlendi.

– Ensar Kız Üniversite yurdu mezunlarından Doktor Şeyda Ahmet’ten “Vücudumuzu Tanıyalım” konulu ders gerçekleştirildi.

– Üsküp Maarif Okullarına ziyaret kapsamında Aksu Samed Hocanın sağlık dersi gerçekleştirildi. Misafirperverliklerinden dolayı okul idaresi ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

– Müslümanın hayatında Cuma gününün önemini belirtmek ve farkındalık yaratmak amacıyla öğrencilerle salavatlar ve ilahiler okundu. Dondurma ikramı yapıldı. Ayrıca yardımlaşmanın bilincine varılması amacıyla “az sadaka çok belayı defeder” hadisinden yola çıkarak yardımlaşma etkinliği gerçekleştirildi.

– Saygı Duyulması gereken insanlardan biride yaşlılardır, yaşlılara saygının önemi ve Üsküp’ün yetiştirdiği Hafızlardan biri olan Hafız Cemal Yaşar’ın öğrencilerimize “Hafızlık ve Gençliğin Değerinin Bilinmesinin Önemi” konulu sohbet düzenlendi.

Tüm bu çalışmaların gerçekleşmesinde emeği geçen hocalarımız Hafız Kadriye Süleyman, Hafız Nesrin Muaremi, Yeliz Daut Kurtiş, Hafız Berru Emin, Hafız Senanur Emin, Seda Merve Baki, Ayşe Emin, Bilal İbiş, Seyyid Emin ve Hafız Ezher Memeti’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Read Previous

Akdeniz Oyunları’nda Kosova’ya bir altın madalya daha

Read Next

Yunanistan: Rusya’nın tepkisi ülkemizin Rus diplomatlara karşı aldığı tedbirlerle orantılı değil