Üsküp’teki Şiir Buluşması “Sesler”e Adandı

Çanakalle Savaşı’nın 100. yıldönümü Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin 20. yıldönümü, kuruluşunun 65.ci yıldönümü arifesinde bulunan “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği – “Nazım Hikmet” Edebiyat Kolu, Üsküp’ün “Köprü” Derneği ve Tefeyyüz Okuluyla birlikte “Sesler Dergisinin 50. Yıldönümü ve Yahya Kemal Beyatlı’nın 57. Ölüm Yıldönümü”nde Tefeyyüz Okulunda dün “Edebiyat Buluşması ” düzenlendi.

‘Kendine iyi bak’ diyen sesler
‘Nasılsın’ diyen sesler
Kaygılı, dostça çınıltılı, ince kalın, boğuk ya da tiz
Kendimi en kötü duyumsadığım zamanlarda
Duymak istediğim o sesler
Tutunarak güven duyduğum
Birlikte bir karanlığı geçtiğimiz…

Ünlü Şair Ataol Behramoğlu’nun “Sesler” şiiri ile Üsküp’teki edebiyat buluşmasının açılışını yapan Kosova Türk Çağdaş Edebiyatının genç temsilcisi Taner Güçlütürk, buluşmada özellikle “Sesler” Dergisinin 50.ci yıldönümüne vurgu yaptı.

site 1

Taner Güçlütürk, Türkçe, Türk Edebiyatı ve eğitimi denince Tefeyyüz İlkokulunun öneminin çok büyük olduğunu, dolayısıyla Türk ve Rumeli Edebiyatının dizelerini burada yankılatmayı en doğru bulduklarını ifade etti.

site 3

Şiir saatinde selamlama konuşması yapan Üsküp “Yunus Emre” Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Samsakçı, “Balkan çoğrafyasındaki Türklerin, Türkçecilerin ve Türk edebiyatçıların bir araya gelmesi, bu şehirler ve memleketler arasındaki birlikteliğin muhafazası, hepimiz için büyük önem taşıyor. Gerçekten sevindirici bir etkinlik” şeklinde konuştu. Yahya Kemal’den:


Yârab ne müsâvâtı ne hürriyeti ver
Hattâ ne o yoldan gelecek şöhreti ver
Hep neşve veren aşkı terennüm düşlerim
Yârab bana bir ses yaratan kudreti ver,

mısralarını hatırlatan Mehmet Samsakçı, “İnsanın en şahsi, en karakteristik ve en değişmez özelliğidir ses. Bizim kişiliğimizdir” dedi.

Şiir saati organizasyonunda yer alan “Köprü” Derneği Başkanı Hüsrev Emin, “Beni ben yapan, ilk göz ağrım, eğitim yuvam Teffeyüz’de bulunmak heyecan verici. İlk şiirimi Tefeyyüz İlkokulunda iken yazdım. Burda, öğretmenlerim önünde olmaktan çok mutluyum, inşallah önümüzdeki yıllarda tıpkı bizler gibi buradan iyi kalemler, iyi şairler, iyi yazarlar yetişir” dedi.

Şiir saatinde Zeki Gürel Yahya Kemal Beyatlı hakkında konuşma yaparken, Ertuğrul Karakuş “Sesler” Dergisi hakkında bilgiler sundu.

Makedonya’dan İlhami Emin, Fahri Ali, Leyla Şerif Emin, Mehmed Arif, Hüsrev Emin, Medadin Limani ve Rifat Emin; Kosova’dan ise Enver Baki, Yunus Şimşek, Zeynel Beksaç ve Taner Güçlütürk okudukları şiirler ile edebiyat buluşmasına ayrı bir renk kattılar.

Ayrıca Tefeyyüz İlkokulu öğrencileri Avni Engüllü, Nusret Dişo Ülkü, İlhami Emin ve Necati Zekeriya’nın Tefeyyüz hakkında yazdıkları şiirleri seslendirdiler.

Şiir buluşmasına şairler, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık sayıda ebiyatseverler katıldı.

TIMEBALKAN

Read Previous

Paylaşma

Read Next

Kosova Başbakanı Mustafa, “Arben Caferi” Otobanının İlk Bölümünü Açtı

548 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *