Üsküp’teki Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu Yıllık Zirvesi’ne yüzden fazla belediye başkanı katıldı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu Yıllık Zirvesi’ne 100’den fazla belediye başkanı katıldı.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bugün gerçekleştirilen “Gelecek Nesiller İçin Güçlü, Kapsayıcı ve Şefkatli Şehirler: Demokrasi ve Kalkınmanın Sağlanması” konulu Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu Yıllık Zirvesi’ne yüzden fazla belediye başkanı ve çok sayıda uluslararası kuruluş temsilcisi katıldı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, konuşmasında Üsküp’ün 1963 depreminden sonra yapılanmasına değinerek, ‘’Üsküp’ün afetten etkilenen ne ilk ne de son şehir olduğunu, ancak tarihte ilk kez, yıkılan bir şehrin yeniden inşası, benzeri görülmemiş bir uluslararası dayanışmaya dönüştü.’’ dedi.

Binlerce, hatta milyonlarca sakinin farklı ihtiyaçlarını ve çıkarlarını uyumlu hale getirmek, şehir yetkililerinin başarısının gerçek ölçüsü olduğunu ifade eden Pendarovski, ‘’Bu en iyi şekilde vatandaşların bilincinde ve şehir yaşamında ortak faydanın ve kamu çıkarının yeniden tesis edilmesiyle başarılabilir. Tabii bu Üsküp için de geçerli.’’ İfadelerini kullandı.

Zirvede konuşan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Matthew Morey de gençliğin toplumdaki önemine değindi.

Read Previous

‘’İçişleri Bakanlığı’nda görev yaptığım sürece bugüne kadar kazanılan hiçbir hakkın iptal edilme ihtimali yok’’

Read Next

Türkiye deplasmanda Almanya’yı 3-2 mağlup etti