Üsküp’te Yunus Emre konseri ve sergisi icra edildi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Üsküp Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Yunus Emre” etkinliği düzenlendi.

TİMEBALKAN

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Üsküp Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” vesilesiyle Kurşunlu Han’da düzenlenen “Gel Gör Beni” sergisi ve “Bizim Yunus” konserine TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Yunus Emre’nin dili, sevgisi ve insanlık görüşünü herkesin tanıması gerektiğini söyledi.

Bu yüzden Yunus Emre’nin örnek olarak gösterildiğini kaydeden Kaseinov, “Onun için biz kendisini örnek gösteriyoruz. Yunus Emre gibi büyük insanları herkesin tanıması lazım. Dünya Yunus Emre’yi biliyor ama yeni nesillere tanıtmak bizim borcumuz” ifadelerini kullandı.

Üsküp YEE Müdürü Kula ise, Enstitüsü olarak TÜRKSOY ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde Yunus Emre anma yılının kabul edilişinin karşılığında bir sergi ve konser tertip ettiklerini belirtti.

Söz konusu serginin Türkiye’de bir defa sergilenmesinin ardından da şu anda ilk defa da yurt dışında Üsküp’te izleyicilerle buluşacağına dikkati çeken Kula, “Sergi sadece Yunus Emre hazretlerinin felsefesinden yola çıkması bir yana Yunus Emre’nin döneminde yaşayan insanların yaşam tarzlarını, kullanılan malzemeleri giyim, kuşak tarzlarına kadar dönemin bütün atmosferini yansıtmasıyla önem taşımakta” şeklinde konuştu.

Program, Makedonyalı sanatçılar Muhsin Süleyman ve Abas Yahya’nın “Bizim Yunus” konseriyle sona erdi.

Read Previous

Milli Sayım Koordinasyon Kurulu çalışmalarına yeniden start verdi

Read Next

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat’tan vatandaşlık yasası yorumu