Üsküp’te ‘’Yazarlık Atölyesi’’ düzenlendi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yazar Havva Tekin’in konuşmacı olarak katıldığı programda Yazarlık Atölyesi düzenlendi.

TİMEBALKAN

Uluslararası Türkçem Dergisi Yılın Ödülü etkinlikleri çerçevesinde Köprü Derneği Merkezinde Yazar Havva Tekin’in konuşmacı olarak katıldığı Yazarlık Atölyesi konulu konferans düzenlendi.

Programa, Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı ve Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç, Kosova Türk Yazarlar Derneği Eş Başkanı ve akademisyen Taner Güçlütürk, Prizrenli şair ve yazar İskender Muzbeg,Uluslararası Balkan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Dr. Seyhan Murtezan İbrahim, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Köprü Derneği Başkanvekili Mehmed Arif, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, öğrenci ve davetliler katıldı.

Yazar Havva Tekin, TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, Üsküp’te olmanın çok keyifli bir şey olduğunu söyledi.

Geçmişi yeniden keşfetmenin, Osmanlı’dan bize kalmış bütün anıları yeniden keşfetmenin çok güzel bir şey olduğun anımsatan Tekin, “Çok güzel hisler uyandırıyor bende. Bu topraklarda yazıya dair, söze dair, kitaba dair bir şeyler söyleyebilmek de benim için çok önemli. Hem Kıbrıslı bir yazar olarak hem de iki vatanlı, hem Türkiye’de yaşayan bir yazar olarak çok kıymetli duygular bunlar. Umarım döndüğüm zaman Üsküp’ü kaleme alma keyfini yeniden yaşarım.” ifadelerini kullandı.

Toplantının ev sahibi Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin de 2022 yılı Türkçem Dergisi Ödülü’nü kazanan Havva Tekin, Türkiye’den çok değerli bir yazar olduğunu belirtti.

Kendilerinin zaten Prizren’de bir toplantılarının olacağını ancak bir vesileyle de Üsküp’te bizim Köprü Derneği’nin aktif gençleriyle, atölyelere katılan gençlerle yazarlık atölyesi konferansı düzenlediklerini kaydeden Emin, “Bu yazarlık atölyesi burada yaşayan gençler için çok önemli. Çünkü söz uçar yazı kalır derler, yazı yazma konusunda zaten Köprü Derneği olarak ilk başladığımız Köprü Dergisi’nin en büyük vizyon ve misyonu da buydu, yeni kalemler yetiştirmek. Bu vesileyle bu konferans gerçekten yararlı olacaktır, gelen gençlerimize teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç ise Türkçem Dergisi kapsamında 1999 yılından bun yana “yılın ödülünü” verildiğini söyledi.

Ödülün çocuk edebiyatına katkı sunanlara verildiğini kaydeden Beksaç, “Bugüne kadar çok sayıda ister Kosovalı, ister Makedonyalı ister Türkiyeli şair-yazarlara, antoloji hazırlayanlara bu ödül takdim edildi. Türkçem Dergisi Yılın Ödülü Türk dünyasına da açıldı. Bugüne kadar İran’dan, Azerbaycan’dan Tataristan’dan, Kırım’dan, Kırgızistan’dan şair ve yazarlara bu ödül verildi.” diye konuştu.

Ödülün amacının Türkçe Çocuk edebiyatına katkı sunmak ve katkı sunanları da takdir etmek olduğunun altını çizen Beksaç, “1999 yılından bu yana bu ödül takdim edilmekte ve ister Balkanlarda ister Türkiye’de çocuk edebiyatına yönelik bu kadar uzun süredir verilen başka bir ödül yok sanırım. Bunu yaşatmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Ceza Kanunu değişikliklerine ilişkin kararnameyi imzaladı

Read Next

Ukrayna Hırvatistan üzerinden tahıl ihracatına başladı