Üsküp’te Yaz Okulu kurslarının açılışı düzenlendi

Köprü Derneği, Ensar Derneği ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde başkent Üsküp’te Yazınıza Değer Katın mottolu “Yaz Okulu” kurslarının açılış töreni düzenlendi.

TİMEBALKAN

Üsküp Türk Çarşısı’nda bulunan Bedesten’de yapılan açılış törenine MATÜSİTEB ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Ensar Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki, Yaz Okulu Sorumlusu Kadriye Süleyman, Köprü Derneği Başkanvekili Mehmed Arif, kurs hocaları ve öğrenciler katıldı.

Yaz Okulu Sorumlusu Kadriye Süleyman, TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada eğitimin insan hayatının en önemli ilkelerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Yaz kurslarını 2007 yılından itibaren düzenlediklerine dikkati çeken Süleyman, “Bu yıl ki kurslarımızı Ensar Derneği, Köprü Derneği, KOMEK, ve Genç KOMEK olarak düzenliyoruz. Salgın sürecinden sonra her zaman olduğu gibi bu yıl da gerçekten kurslarımıza çok yoğun bir ilgi oldu. En başta kısıtlı sayıda düşünmüştük ama yoğun bir talep olması hasebiyle bu yaz okullarının bir ihtiyaç olduğunun bilincinde olarak 2007’den beri bu okulları düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Amaç çocukların yazlarına değer katabilmek

Yaz kurslarının 7 – 14 yaş arası 4 ayrı grupta 1 ay süreyle düzenleneceği bilgilerini paylaşan Süleyman, “Plan program olarak çocukların kendilerini güzel bir şekilde yetiştirmeleri, dinine, milletine faydalı kişiler olabilmeleri amacıyla ahlak ibadet, siyer, akaid bunun yanı sıra da el becerileri, origami, hat sanatı gibi farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayrıca Osmanlı’ya ait Bedesten’de düzenleniyor bu yılki kurslarımız, bu havayı da solumaları, çocukların eğlenerek öğrenmeleri çok önemli.” şeklinde konuştu.

Açık havada da etkinliklerin olacağını söyleyen Süleyman, “Üsküp’ün tarihi mekanları da gezilmiş olacak. Yani bir aylık yoğun bir süreç bizi bekliyor. Amaç güzel nesiller yetiştirebilmek, çocukların yazlarına değer katabilmek.” değerlendirmesinde bulundu.

– Hedefimiz şuurlu ve ahlaklı bir nesil yetiştirmek

Köprü Derneği Başkanvekili Mehmed Arif ise geleneksel olarak düzenledikleri yaz okulu kurslarının 2021 yılının açılışını düzenlediklerini söyledi.

Yaz kurslarını önemli gördüklerinin altını çizen Arif, “Bizim bu kurslarla hedefimiz aslında hem eğitimli, hem bilgili, hem şuurlu hem de ahlaklı bir nesil yetiştirmek. Bu sınıflardan çıkacak öğrenciler İnşallah dileriz ki burada, Makedonya Türk toplumuna ileride hizmet edecek fertlerden olurlar.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Kosova’da hemşireler Sağlık Bakanlığı önünde protesto düzenledi

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: Türkiye’nin güçlü desteğini sürdürmek için temasta kalmaya devam edeceğiz