Üsküp’te “Türkiye ile Dayanışma Kermesi” düzenleniyor

Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından Türkiye’deki depremzedelere yardım için düzenlenen ve 3 gün sürecek “Türkiye ile Dayanışma Kermesi” bugün başladı.

TİMEBALKAN

Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Murat Paşa Camii Meydanı’nda düzenlenen kermeste lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan Köprü Derneği gönüllüleri evlerinden hazırladıkları yemek ve içecekleri vatandaşlara satıyor.

Köprü Derneği Yönetim Kurulu üyesi Leyla Şerif Emin, kermesle ilgili yaptığı açıklamada, dernekteki etkinliklere katılan gençlerin depremzedeler için bir şeyler yapmak istediklerini ve ondan sonra kermez düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

– Annelerimizin sevgisini katıp Türkiye’ye bir şeyler göndermek istedik

Gençlerin gerektiği halde deprem bölgesine gönüllü olmak istediklerini kaydeden Emin, “Gençler en azından orada bir tas çorba veririz dediler. Sonra da şöyle düşündük hem daha pratik hem daha mantıklı olan para bağışı çünkü oraya gidecek yardımlarla oraya gidecek bağışlarla ihtiyaçları ne varsa ona aktarılır. Biz de o tas çorbayı burada verip onun parasını da Türkiye’deki depremzedelere göndermeyi düşündük. Bayanlar olarak annelerimiz evlerde birşeyler yapmak istediler. Onların sevgisini katıp Türkiye’ye göndermek istedik.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ilgisi ve merhametinin çok ayrı olduğunun altını çizen Emin, “Hatta yiyecekleri almak istemiyorlar sadece bağışta bulunuyorlar. Biz özellikle yemeklerden de veriyoruz. Çünkü bu bir bağış satışı. Gerçekten biz kaç gündür Makedonya’da milletin o merhametini çok iyi bir şekilde gördük. Herkes elinden geleni yapmak istiyor, herkes bir şeyler yapmak istiyor. Bu ilgi, bu sevgi, bu merhamet gerçekten bizleri duygulandırdı.” diye konuştu.

Gönüllü öğrencilerden Amina Fazlioska ise niyetlerinin Türkiye’ye yardım etmek olduğunu söyledi.

Üsküp’teki Türk öğrenciler olarak bir nebze olsun yardımda bulunmak istediklerini kaydeden Fazlisoka, “Hepimiz evlerimizden bir şeyler hazırlayıp satmaya karar verdik, bağış amacıyla. Zaten her ürün 100 denar. İsteyen birşeyler alıp parasını ödüyor, isteyen sadece bağışını bırakıp gidiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların kermese büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Fazlioska, “Cami önünde olmamızdan dolayı da namazdan sonra gelenler çok oldu.” dedi.

Türkiye ile Dayanışma Kermesi bugün dahil 3 gün boyunca vatandaşların ilgisine açık olacak.

Read Previous

Üsküp Türk Tiyatrosu bilet gelirlerini bağışlamaya devam ediyor

Read Next

Vrapçişte Birlik Vakfı yardımlarını doğrudan depremzedelere ulaştırdı