Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından başkent Üsküp’te Filistin’e destek mitingi düzenlendi ve Filistin’deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

TİMEBALKAN

Murat Paşa Camii Meydanı’nda düzenlenen mitinge MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüsreyin, Alternativa Partisi milletvekili Skender Rexhepi, MATÜSİTEB eski Başkanı Tahsin İbrahim, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Üsküp Şube Başkanı Cüneyt Ruşid, siyasiler, dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mitingde Türkçe, Makedonca ve Arnavutça olmak üzere 3 dilde okunan bildiriyle Filistin’e destek verilirken işgalci İsrail’in terör saldırıları kınandı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin okuduğu bildiride, insanlık vazifesini yerine getirerek Filistin halkının yanında olduklarını söyledi.

Terör devleti İsrail’in 1948 yılından itibaren günümüze kadar zorla göç ettirme, kısıtlamalar, ambargo, baskılar, tacizler, katliamlar gibi çeşitli insanlık dışı yöntemlerle Filistin halkına yönelik kontrollü soykırım uyguladığını belirten Emin, “İsrail uzun yıllardan beri bölgede işgalci konumundadır ve her yıl özellikle Ramazan ayında ve Ramazan Bayramında Filistin halkını provoke eden eylemler düzenlemekte, Kudüs’te mübarek Ramazan ayı vesilesiyle Mescidi Aksa’da dini yükümlülüklerini yerine getiren Müslümanlara yönelik baskı ve şiddet eylemlerinde bulunmaktadır.” diye konuştu.

– Devlet yöneticilerinin talihsiz açıklamaları vicdan sahibi K. Makedonya vatandaşlarını derinden üzmüştür

BM ve uluslararası camianın sessizliğine ve hiçbir önlem almamasına dikkati çeken Emin, “Uzun yıllardan beri mazlum ve mağdur Filistin halkına yönelik yapılan sistematik insan hakları ihlallerine göz yuman uluslararası camianın bu ikircikli tavrı asla Kuzey Makedonya’nın vicdanlı vatandaşlarının görüşünü yansıtmamaktadır. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi lideri, Dışişleri Bakanı ve Başbakanın terör devleti İsrail’in yaptığı zulüm ve katliamı destekler mahiyetteki talihsiz açıklamaları vicdan sahibi Kuzey Makedonya vatandaşlarını derinden üzmüştür. Vicdan sahibi Kuzey Makedonya vatandaşlarının tavrını yansıtmayan bu açıklamaları kınıyor, derhal bu tarihi yanlıştan dönülmesini yetkililerden talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

MATÜSİTEB ve Kuzey Makedonya’nın vicdanlı vatandaşları olarak terör devleti İsrail’in insanlık dışı eylem ve politikalarını şiddetle kınadıklarını belirten Emin, “Tüm devletlerin ve milletlerin İsrail ile arasına mesafe koymasını ve en sert şekilde tepki göstermeleri çağrısında bulunuyoruz. İsrail’in terör eylemleri ve insanlık dışı politikaları her kesim tarafından en sert biçimde kınanmalıdır. Zalimin ve zulmün safında yer alan her anlayış yok olmaya mahkûmdur. Ne pahasına olursa olsun, daima mazlum ve mağdur Filistin halkının yanındayız.” dedi.

Emin, destek mitingine katılan vicdan sahibi siyasilere, destek veren Arnavut, Boşnak ve Romen sivil toplum kuruluşlarına ve Kuzey Makedonya’nın farklı şehirlerinden gelen değerli vatandaşlara teşekkürlerini iletti.

– Filistin’deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Mitingin ardından Üsküp Murat Paşa Camii Vaiz ve Hatibi Süleyman Baki tarafından Filistin’deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

Mitinge katılan vatandaşlar ellerinde “Filistin’e Özgürlük”, “Kahrolsun İsrail”, “Mescid’i Aksa’ya Dokunma”, “Pray For Palestine”, “We Can Not Breathe Since 1948” yazılı pankartlar taşıdı.

Üsküplü genç şair Emin İsmail’in Filistin için kaleme aldığı “Kanatsız Kubbe” isimli şiirinin okunmasıyla miting sona erdi.

Önceki Haber

Yunanistan’ın yasa dışı yollarla Türkiye’ye göndermek istediği 35 düzensiz göçmen Meriç’te kurtarıldı

Sonraki Haber

Eğitim Bakanı Carovska’dan Trakya Üniversitesi’ne ziyaret