Üsküp’te “Nesil” Eğitim ve Araştırma Derneği kuruldu

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te eğitim ve araştırma alanında faaliyet gösterecek Nesil Derneği kuruldu.

Nesil Derneği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin eğitim müfredatına uygun, toplumun eğitim seviyesini ve kalitesini yükseltmek amacıyla ek veya yardımcı çalışma ve materyaller sivil toplumlar tarafından yapılmış ve yapılmaya da devam edecektir.” denildi.

“Nesil” eğitim ve araştırma derneğinin de milli ve manevi değerlerimize uygun bir sivil toplum hareketi olarak 2022 yılının Ağustos ayında kurulduğu, eğitim ve eğitime dair araştırmalar yapmayı hedefleyen bir dernek olduğu kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu doğrultuda derneğimiz başta çocuk yayınları olmak üzere, çocuk eğitimi ve gelişimine yönelik eğitim faaliyetleri, eğitimcilere yönelik eğitim çalışmaları ve eğitim araştırmaları gerçekleştirecektir.

İlk yayın icraatlarımızdan biri de 2009 yılından bu yana “Köprü” kültür, sanat ve eğitim derneğinin Türk ilkokullarına yönelik hazırladığı “Kardelen” eğlenceli eğitim dergisi, derneğimizin “Meddah” yayınlarından “Kardelen – Balkan Çocuk Dergisi” olarak yayın hayatına devam edecektir. Zaman içerisinde çocuk hikaye ve şiir kitaplarını da okurseverlerle buluşturmaya gayret göstereceğiz.

Derneğimizin “Kardelen Okul” birimiyle çocuklara yönelik yaygın eğitim, eğitim kampları ve gezileri gerçekleştirirken, gönüllü eğitimcilere yönelik eğitim çalışmalarını da uygulamaya başlayacağız.

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren tüm yerel ve yabancı kurum ve kuruluşları ile gerektiğinde ortak paydada çalışmalar yapmayı umut eder hayırlara vesile olmasını dileriz.”

Read Previous

MATÜSİTEB’te kongre tarihi belli oldu

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze törenine katılacak