Kuzey Makedonya’da 2012’de 5 Makedon’un öldürülmesi hakkında yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstrum” davasında verilen kararlar başkent Üsküp’te protesto edildi.

Çayır Parkı’ndan Hükümet binasına doğru yürüyen protestocular burada polis kordonu önüne terazi ve savcıların fotoğraflarını astı.

Protestocular, “Adaletsiz Özgürlük Olmaz”, “Bugün Bize Yarın Size”, “Adalet Yoksa Huzur da Yok”, “Biz Özerkiz”, “Kardeşlerimiz için Özgürlük” ve “Bizimle Birlik Olun” sloganları attı.

Davada yargılananların yakınlarından Bedri Hajdari, ülkedeki tüm kurgulandıklarına inandıkları davalara karşı çıkmak amacıyla protesto düzenlediklerini söyledi.

Ayrıcalık değil adalet beklediklerini kaydeden Hajdari, “Biz burada ayrıcalık değil adalet istiyoruz. Siyasi adalet değil Avrupai adalet talep ediyoruz.” dedi.

Hükümete seslenen Hajdari, “Acil olarak masum insanların serbest bırakılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son protestoları provoke ettiği iddia edilen polislere soruşturulma açılmasını talep eden Hajdari, tüm kurgulanmış davaları gözden geçirecek bir komisyon kurulması isteğinde bulundu.

Hajdari, uluslararası topluma da söz konusu davalara katılma çağrısında bulundu.

Davada yargılananların yakınlarından Bedri Hajdari

“Monstrum” davası

Üsküp yakınlarındaki bir göle balık tutmak için giden 5 Makedon, ülkedeki Ortodoksların “Büyük Perşembe” olarak adlandırdıkları dini bayramlarını kutladıkları 12 Nisan 2012’de öldürülmüştü.

Bu toplu cinayetin zanlıları olarak Arnavut kökenli 6 kişi hakkında 20 Aralık 2012’de başlayan “Monstrum” davasında Temmuz 2014’de müebbet hapis cezaları verilmiş, 1 kişi ise beraat etmişti.

Kuzey Makedonya Yüksek Mahkemesi, 24 Kasım 2017’deki kararında “Monstrum” davasının yeniden görülmesine ve hapse mahkum edilen kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Yeniden görülen davada karar 23 Şubat 2021’de açıklanırken, firari sanıklar Alil Demiri ile Afrim İsmailovic’in yanı sıra Agim İsmailovic “terörizm” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Suça yardım ettikleri için” Feyzi Aziri’ye 15 yıl, Haki Aziri’ye 9 yıl hapis cezası verilirken, sanık Sami Luta hakkında ise beraat kararı çıkmıştı.

Mahkeme heyeti savcılığın talebini kabul ederek “Monstrum” davasındaki tüm hükümlülerin tutuklu kalmasına hükmetmişti.

Önceki Haber

Bosna Hersek’te salgının başından beri en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi

Sonraki Haber

Bulgaristan, AB’nin en yoksul ülkesi olmaya devam ediyor