Üsküp’te Kudüs’e destek eylemi düzenlendi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Kudüs’te yaşanan zulmü protesto etmek amacıyla “Kudüs Filistinindir” eylemi düzenlendi.

TİMEBALKAN

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Kudüs’te yaşanan zulmü protesto etmek amacıyla “Kudüs Filistinindir” eylemi düzenlendi. Üsküp’te yaşayan Türk, Arnavut ve Boşnak gençler bugün cuma namazı sonrası, İsrail’in kanlı eylemlerini kınamak için protesto düzenledi. Protestoda İsrail terörünü kınayan metinler Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça olmak üzere 3 dilde okunurken akabinde Kudüs’te şehit edilenler için Gıyabi cenaze namazı kılındı.

Üsküp’te düzenlenen Kudüs’e destek mitingi basın açıklamasında, “Kudüs’te yaşananlar bir insanlık sorunudur, bir katliamdır!” denildi. ABD’nin Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM Kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “BM Genel Kurulu’nda alınan ve büyük çoğunlukla desteklenen Kudüs konulu kararı ile üye devletler Amerika’nın kararını kınamıştır. Ayrıca tüm dünyada yükselen protesto ve gösteriler ABD’nin attığı bu gayri meşru adımın uluslararası toplum tarafından reddedildiğini göstermiştir. Avrupa Birliğinin de bu konuda ki tavrı nettir, açık bir şekilde bu karar tüm dünya kamuoyunca kınanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yaşanan son olayların İsrail’in, şiddet ve terörü politika haline getirdiğini açıkça ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, “Filistin halkı meşru bir şekilde protesto gösterileri düzenlerken, İsrail güçlerinin müdahalesi tam bir katliamdır. Filistinli sivil halk roket atmıyor, bomba atmıyor. Burada bir devlet terörü var, burada yapılan müdahale değil katliamdır. Kudüs’te yaşananlar, artık bir bölgesel sorun olmaktan, çok daha öteye, bir insanlık sorunudur, bir katliamdır. ABD Yönetimi ve İsrail bu tutumunda ısrar ederek, Ortadoğu’daki en temel sorunun çözüm zeminini ve insani değerleri tahrip etmiştir. Bu karar ve saldırılar, barış sürecinde ortaya koyan tüm iyi niyet ve çabalara zarar vermiş ve bölgede barış ve istikrar olasılığını ciddi manada tahrip etmiştir” denildi.

Eylem, Üsküp Murat Paşa Camii Hatibi Süleyman Baki tarafından kılınan gıyabi cenazı namazının ardından sona erdi.

 

 

Read Previous

“Kosova ile anlaşma konusunda iyimser değilim”

Read Next

Makedonya ve Bulgaristan, elektrik piyasalarını birleştiriyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *