Üsküp’te “İslam Dünyası ve Sorunlar” konulu konferans düzenlendi

Üsküp’te bu akşam Ensar Derneği tarafından Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın anlatımıyla “İslam Dünyası ve Sorunlar” konulu konferans düzenlendi.

Üsküp’te bu akşam Ensar Derneği tarafından Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın anlatımıyla “İslam Dünyası ve Sorunlar” konulu konferans düzenlendi. Konferansa, M.C. Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Halkbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı, Türk Milli Birlik Hareket Partisi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Logos-A Müdürü Adnan İsmaili, Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Ensar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Süleyman Baki ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferanstan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, “Ensar Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak kurulduğumuzdan itibaren konferans, panel ve sempozyum kapsamında birçok faaliyet düzenledik. Bu akşam da Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın katılımıyla İslam Dünyası ve Sorunlar konulu konferans gerçekleştirdik. Teşriflerinden dolayı hem Ali Akpınar hocamıza hem de konferansı dinlemek üzere gelen katılımcılara burdan şükranlarımı sunuyorum. Amacımız Türkiye’yle dosthane ilişkilerin ve kardeş ülkelerin, coğrafyaların buluşması ve Müslüman dünyasının yaşadığı sorunları dile getirmek. Bunlara temas etmek istedik, inşallah faydalı olmuşuzdur. Bundan sonra da bu tür konferanslar devam edecek” dedi.

Konferanstan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, “Konya İl Müftüsü olarak burada kardeşlerimle buluşma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Burda bugün İslam Dünyasının sorunlarını konuştuk. Müslümanları geri bırakan şeyler, bugün gelinen noktada sıkıntılar içerisinde bırakan şeyler nedir, bunları kendi bakış açımızla ifade etmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Akpınar, “Dinin doğru tanınmaması, yaşanmaması bizi biz yapan değerlerin kıymetinin bilinmemesi, bize Allahın lütüf etmiş olduğu manevi, maddi nimetlerin değerlendirilmemesi gibi sebepler bugün biz müslümanlar olarak bölünmüşlüğümüz, birbirimizi ayrı gayrı görmemiz, kendimize güvenmememiz, aşağlık kompleksler içerisinde bulunmamız gibi sebepler bugün bizim için önemli sorunlardır. Bunları konuştuk, çözüm yolları önermeye, aramaya çalıştık. İnşallah faydalı bir toplantı olmuştur diye düşünüyorum. Beni en çok mutlu eden de gecenin bu saatinde kardeşlerimiz sonuna kadar programı dinlediler. Konya’dan bütün kardeşlerime selam getirdiğmi söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki tarafından Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’a teşekkürname takdim edildi.

 

Read Previous

Sırbistan, Türkiye’nin rekabet hukuku tecrübesinden faydalanacak

Read Next

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Etkinlikleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *