Üsküp’te “Evlad-ı Fatihan İzinde” paneli düzenlendi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından “Evlad-ı Fatihan İzinde” paneli düzenlendi.

TIMEBALKAN

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (İBU) TİKA destekleriyle düzenlenen panele TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Salih Murat, Devlet eski Bakanı Hadi Nezir, Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşması yapan Ulu BADEV Başkanı Ekrem Selimler, Evlad-ı Fatihanlar olarak Türkiye’den İzmir’den, İstanbul’dan, Ankara’dan yola çıktıklarını ve gönül coğrafyasında güzel izler bırakmak istediklerini söyledi.

Selimler, “Kötülükleri belki yok edemeyebiliriz ama iyilikleri çoğaltmayı gayret ediyoruz. Bir iyilik kervanı olsun istedik. Evlad-ı Fatihan izini takip edelim dedik. Bugün burada İBU bizleri misafir ediyor. Konu Evladı-ı Fatihan’ın izinde, bu konuyu burada konuşmacılarımız açacak. Ortaya güzel bir şeyler çıkacağını bekliyorum.” diye konuştu.

Ev sahibi olarak konuşma yapan İBU Eğitim Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Dr. Seyhan Murtezan İbrahim ise böyle önemli ve anlamlı bir panelde İBU olarak sizleri burada misafir etmekten büyük bir onur duyduğunu belirtti.

Farklı nedenlerden dolayı Üsküp’te bulunmayan İBU rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem ile Rektör Yardımcılarımız Doç. Dr. Serdar Serdaroğlu ve Doç. Dr. Mevludin İbişi’nin selamlarını ileten Murtezan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu panelin ve ziyarete hoşgeldiniz demek bizim için önemli. Biz burada üniversite olarak her ne kadar eğitimimiz İngilizce olsa da üniversite bünyemizde bulunan Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı programlarıyla, hemşerimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi ‘Türkçe’nin çekilmediği yerler vatandır’. Bizim olan bu topraklarda varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Tabi ki böyle anlamlı ziyaretler, böyle anlamlı panellerin de bizim çatımız altında olması bizim için ayrı bir şereftir.”

Panelde ise Yunanistan’daki Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlığın demokratik hakları için yıllarca mücadele veren merhum Dr. Sadık Ahmet‘in eşi Işık Ahmet, Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) Başkanı Yüksel Özkale, AK Parti MKYK Üyesi Emir Cemil Ayvalı, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Devlet Eski Başkanı Hadi Nezir ve Ömür Şanlı Balkan Türkleriyle ilgili birer konuşma gerçekleştirdi.

Program sonunda katılımcılar da söz olarak kendi görüşlerini ifade etti.

Read Previous

11. Balkan Rallisi’ne katılan motorcular Kapadokya’ya gitti

Read Next

BM Yunanistan açıklarında geri itilen 6 göçmenin ölümüne tepki gösterdi