Çayır Belediyesi’ndeki Serova semtinde yeniden inşa edilen Cedid İsa Bey Camii için açılış programı düzenlendi.

Çayır Belediyesi’ndeki Serova semtinde yeniden inşa edilen Cedid İsa Bey Camii Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı Şakir Fetahu, Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu, Üsküp Müftüsü Kenan İsmaili, Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, Kumanova Müftüsü Abedin İmeri, Struga Müftüsü Salim Sulejmani, Ohri Müftüsü Samet Ajdari, Debre Müftüsü Reşat Kaçallniku, Köprülü Müftüsü Nejaz Murati, İştip Müftüsü Nasir Recepi, Manastır Müftüsü Amit Rasimi, Resne Müftüsü, Kırçova ve Gostivar müftülük temsilcileri, İsa Bey Medresesi’ndeki hocalar ve Üsküp Müftülüğü çalışanlarının katılımı ile açıldı.

Program Yasin Abdullahu tarafından okunan Kuran-i Kerim ile başladı. Ardından caminin hatibi Muharrem ef. Loku caminin inşaatı ile ilgili bilgi vererek, bu caminin inşaatını destekleyen herkese teşekkür etti.

Caminin açılışında katılanlara Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu de hitap etti.Sayın Visar Ganiu konuşmasında ‘’Belediyemizin çevresindeki bölgede olan camiler için İslam Birliğinin ve Müslümanlarının hizmetinde olmak bizim görevimizdir.’’ dedi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Üsküp Müftüsü Dr. Kenan ef. İsmaili konuşmasında bu etkinliğe katılmış olanları özellikle de KMİB G.Başkanı Reisül Ulema h.hfz. Şakir ef. Fetahu’ya şükranlarını sundu.

İsmaili, ’’Bugün bu yerde bir başarıya imza atmış bulunmaktayız. Allah’ın yardımıyla, müslümanların cömertliği ve Müftünün dostları sayesinde bir süredir eski caminin yerine inşa edilen bu cami Serava Mahallesini yeniden ezanıyla canlandırdı. Allah bu caminin inşa edilmesindeki katkıda bulunan herkesten razı olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Reisül Ulema Şakir Fetahu konuşmasında bu etkinliğe katılmış olanlara teşekkür etti ve camileri dinini ve milletini koruyabilen erkek ve kadınların eğitildiği ve çıktığı yerler olarak tanımladı.

Fetahu, “Caminin bakımı, inşaatı ve genişletilmesi bu dünyada ve Ahiret için en hayırlı işlerindendir.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlik Sead Yaşari’nin Kuran okumasıyla devam etti ve Kalkandelen Müftüsü Prof. Dr. Kani ef. Nesimi’nin duasıyla bitti.

Etkinliğin sonunda caminin yeniden inşasına emeği geçenlere Üsküp Müftüsü tarafından şükran belgesi verildi.

Önceki Haber

Meclis Komisyonları oluşturuldu

Sonraki Haber

DSÖ uyardı: Kovid-19 son salgın olmayacak