Üsküp’te binlerce vatandaş Fransız teklifini protesto etti

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te binlerce vatandaş AB üyelik sürecinde Bulgaristan vetosunun kaldırılmasını öngören Fransız teklifini protesto etti.

Başkent Üsküp’teki hükümet binası önünde toplanan vatandaşlar ellerinde, “Bulgarlaştırılmaya hayır” ve “Makedonya satılık değildir” pankartları taşıyarak, AB üyelik süreci için hayati önem taşıyan ve dün açıklanan yenilenmiş Fransız teklifine tepki gösterdi.

“ÜLTİMATOM – Hayır teşekkürler” sloganıyla düzenlenen protesto, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklendi.

Protestocular, Makedonya halkı ve Makedon ulusal çıkarları için son derece kötü olan Fransız önerisinin Hükümet tarafından imzalanmasına karşı olduklarını beyan etti.

Protesto başlamadan önce bir konuşma yapan ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, vatandaşları Avrupa değeri denilen şeyi savunmak ve Avrupa Birliği ile müzakere sürecini kurtarmak için protestolara katılmaya çağırdı.

Protestonun siyasi değil ulusal bir protesto olduğunun altını çizen Mickoski, “Asimile olacaksak Avrupa’ya ihtiyacımız yok. Hükümettekilere Edi Rama’nın mesajıyla ilgilenmediğimi söylemek istiyorum, buradaki binlerce insanın mesajı benim için önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

Ebru Şahin ve Cedi Osman Ohri’de evlendi

Read Next

Kovaçevski ile Mickoski Fransız teklifini görüşecek