Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Afyonkarahisar Tanıtım Günleri” etkinliği düzenlendi.

TIMEBALKAN

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla başkent Üsküp’teki tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanın ve milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın iç Ege’de karayollarının dört yol kavşağının kesiştiği, devlet demiryollarının dört yolun kesiştiği merkezi bir konumda olan bir il olduğunu söyledi.

– “UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edildik

Afyonkarahisar’ın bir hayli yöresel ürünleri olduğunu kaydeden Zeybek, ” Aşağı yukarı 620’ye yakın yöresel ürünümüz var. Bunların bir kısmını Türk patent enstitüsüne tescilini yaptırdık. 30’a yakın ürünümüz tescil sırası bekliyor, diğerlerini de peyderpey dosyalarını hazırlayıp gönderiyoruz. Gene 2019 yılında bu ürünlerimizden dolayı Haziran’da bir çalışma gerçekleştirdik. Yöresel ürünlerimizi ön plana çıkararak gastronomi alanında birinci ve ikinci ayağını haziranda tamamladık ve UNESCO’ya müracat ettik. 31 Ekim tarihi itibariyle 2019 yılında UNESCO tarafından dünyada 36 ilden ülkemizden de 3 ilden birisi olarak Hatay, Gaziantep’ten sonra gastronomi şehri ilan edilen üçüncü iliz.” diye konuştu.

Gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun yaptırımlarını yerine getirdiklerini ifade eden Zeybek, 2020 yılında aslında bunun yurtdışındaki tanıtımını gerçekleştirmek istediklerini ama 1 buçuk yıldır dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hadisesinden dolayı ötelemek durumunda kaldıklarını belirtti.

14 Ekim ile 17 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar Uluslararası Turizm ve Gastronomi festivalini gerçekleştirdiklerini söyleyen Zeybek, “Peşinden de yurtdışı ataklarımızın ilkini Bosna Hersek’te geçtiğimiz hafta içerisinde yaptık ve bugün de Makedonya’da yöresel ürünlerimizin tanıtımını yaparak tanıdığımız davet ettiğimiz misafirlerimize ürünlerimizin tanıtımını, lezzetlerimizin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Afyonkarahisar hakkında bilgiler vereceğiz, o nedenle şu anda aranızdayız.” ifadelerini kullandı.

Makedonya’da geçmişin ve ecdadın izlerinin olduğunu ve buralara, tarihi zenginliklere sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Zeybek, söz konusu tanıtımların önümüzdeki dönemde Karabağ’ın Şuşa şehrinde ve Belçika ile Fransa’da yapılacağını sözlerine ekledi.

Program sonunda davetlilere Afyonkarahisar’a özgü tandır çorba, patlıcan musakka, keşkek üzerinde bütüm et, kaymaklı ekmek kadayıfı ve vişne şerbetinden oluşan yemek ikramı yapıldı.

Önceki Haber

Sırbistan’dan Kosovalı sporculara ambargo

Sonraki Haber

TİKA, Bosna Hersek’teki Zenica Cezaevinde dikiş atölyesi açtı